Čtvrtek 19. září, 2024
Evropský rozhled

Duše Alexeje Navalného odlétá a naposledy se loučí

 

V úterý 26. března 2024 uběhlo přesně 40 dní od úmrtí Alexeje Navalného. Asi stovka lidí se večer sešla u spontánního památníku na náměstí Borise Němcova uctít jeho památku. Před ambasádou se recitovaly básně a promítaly videozáznamy o jeho životě. V projevech bylo mimo jiné odsouzeno násilí Legie Svobody Ruska a Ruského dobrovolnického sboru vůči civilistům v Bělgorodu. V neposlední řadě zazněla výzva sdružení Golos, které sepisuje stížnost na průběh prezidentských voleb.

 

Duše zemřelého čtyřicátý den odlétá a naposledy se loučí

„Sešli jsme se dnes, abychom znovu uctili památku Alexeje Navalného. Někteří z nás věří v Boha, jiní jsou ateisté. Věří se, že čtyřicátý den je důležitý, protože duše odlétá a naposledy se s námi loučí. Ale i pro ty, kteří v Boha nevěří a nevěří ani v nebe a peklo, je důležité si tohoto hrdinu připomínat častěji. Jeho život pravděpodobně osvítí myšlenkovou práci všech, kteří jsou proti válce a proti Putinovi,“ sdělila úvodem pořadatelka.

Následovala recitace ruských opozičních básní. Ke Kremlu nemilosrdných.

„Kámen v hrudi chladného, zbabělého vraha jednoho dne přestane bít a dá světu mír,“ stálo v jedné z nich spolu s přáním, aby se kremelské věže rozpadly a umlkly bomby v sousedních zemích. „Čas bude soudit, čas strhne katům šaty.“

Následně se na plátno promítal hudební videoklip, který natočila skupina umělců na počest výročí, a po projevu kanadského Rusa i sestřih ze života Alexeje Navalného spolu s jeho projevy.

 

Rus z Kanady odmítl mírumilovné způsoby odporu

Volného mikrofonu se mohl ujmout kdokoliv, kdo měl potřebu něco ostatním sdělit. Ujal se ho Rus, který žije v Kanadě už od roku 2008. Nikdy nelitoval toho, že opustil zemi již tak brzy.

V Kanadě chodil na mítinky za Alexeje Navalného před ruský konzulát a zúčasnil se i voleb „Nejvyššího sovětu“. V principu tam volili kohokoliv, jen aby to nebyl někdo z Jednotného Ruska. Přesto se ukázalo, že i u nich žijí lidé, kteří volili Vladimíra Putina.

„Bohužel i mezi občany, kteří žijí v Kanadě a Americe, jsou tací, kteří z nějakého důvodu milují to Putinovo Rusko. Já jsem jim položil otázku: Proč tady žijete. Vraťte se a nevyužívejte výhod, které vám Kanada dává,“ řekl exilant, který se nedávno vrátil z Ukrajiny, kde působil jako dobrovolník. Odpovídali mu, že Putin je dobrý, protože pozvedl Rusko z kolen.

Chodil i na setkání v Chabarovsku. Lidé si mysleli, že bude stačit bojovat jen mírumilovnými způsoby. Někteří zemřeli. Výsledkem je, že mnoho Rusů uteklo a teď žije v zahraničí.

Svůj projev ukončil pokřikem „Za svobodnou Ukrajinu!“

 

Zvukový záznam z piety zkráceny o autorsky chráněný obsah z videoprojekce.

 

Varování před Legií Svoboda Rusko a Ruským dobrovolnickým sborem

„Všichni asi víte, že Alexej Navalnyj velmi miloval Rusko a ruský lid. Nikdy se nesnažil stavět nad druhé, dokonce ani nad ty, kteří ve svém bludu podporovali Putinův režim. Mluvil k obyčejným lidem jednoduchým jazykem,“ řekl jeden z organizátorů minulé piety.

„Po celou svou kariéru se zasazoval o pokojný a nenásilný protest, což je správná a korektní strategie, a také vyzýval lidi, aby si uvědomili, jak korupce ovlivňuje jejich životy a životy jejich blízkých.“

Vzápětí vyjádřil nesouhlas s kanadským předřečníkem, který se vymezil proti mírumilovných způsobům protestu.

„Násilí nepřináší zemi nic dobrého. Jsou to vždy stovky tisíc mrtvých a zmrzačených životů a země se propadne do totálního chaosu. Mírový nenásilný protest může vést k víceméně jakémukoliv výsledku.“

Proto nesouhlasí ani s činy Legie Svobody Ruska a Ruského dobrovolnického sboru. Označil je za skupinu neonacistů z Ruska, kteří byli spolupracovníky dnes již zemřelého Maxima Marcinkeviče známějšího jako Tesak. Proslavili se tím, že pronásledovali migranty a vychvalovali Adolfa Hitlera. Jako okrajové skupiny společnosti se dnes staví do pozice bojovníků za svobodu Ukrajiny, ale jednají vlastně v zájmu ruských sil. Používají ty nejpodlejší způsoby boje v podobě teroristických činů a zabíjejí civilisty na území Ruska.

„Tito lidé nechtějí nic dobrého pro naši zemi. Chtěl bych všechny vyzvat, abyste tyto neonacisty a teroristy nepodporovali.“

 

Psaní dopisů politickým vězňům

V Praze se ruská opozice pravidelně setkává na večerech, během kterých společně sepisuje dopisy politickým vězňům. Podpora pomáhá perzekvovaným morálně a psychicky zvládnout to, co zažívají ve věznicích. Psaní probíhá každou první neděli v měsíci. Existuje k tomu skupina na Telegramu, na pietě promítli její QR kód, který si mnozí oscanovali. Skupinu vnímají i jako místo setkávání pro podobně smýšlející lidi.

 

Stížnost na průběh prezidentských voleb

Nedávno se v Praze konaly předčasné prezidentské volby a byly zorganizované tak, aby odvolil co nejmenší počet lidí.

V roce 2018 na ruském konzulátu odvolilo 3500 lidí, letos k volbám přišlo volit asi 3000 voličů, ale reálně se k urně dostalo kolem osmi set osob.

Volby tedy lze zorganizovat tak, aby lidé mohli odvolit ve vyšších počtech. Letos ale stáli v dlouhé frontě, přesto v osm večer uzavřeli bránu konzulátu. Stovkám voličů tím bylo odepřeno jejich voličské právo.

Připravují proto stížnost na průběh voleb s pomocí sdružení Golos (Hlas), všeruského veřejného hnutí na obranu práv voličů, které se zabývá pozorováním voleb v Rusku. Ke stížnosti by se měl přihlásit každý, komu nebylo umožněno odvolit.

Nejedná se o politicky motivovanou akci.