Pondělí 22. dubna, 2024
Evropský rozhled

Pražská pieta za Alexeje Navalného: Pravda a láska zvítězí i v Rusku

V pátek 16. února 2024 Ruská federace oznámila náhlé úmrtí opozičního politického aktivisty Alexeje Navalného, který zemřel během výkonu trestu v jedné z nejdrsnějších sibiřských trestaneckých kolonií IK­‑3 přezdívané Polární vlk. Do ulic Prahy v podvečer vyšly s červenými kyticemi stovky Rusů hlásících se k jeho odkazu a zamířily k ruské ambasádě uctít jeho památku.

 

Vypjatá situace a konflikty

Začátek piety narušil mladý Rus, který před ambasádou začal vyřvávat vulgarismy a následně fyzicky napadal ostatní účastníky. Potácejícího se muže následně odtáhli policisté za Novogotickou bránu, kam se situaci vydali dokumentovat přítomní novináři. Cestu jim však zatarasila žena, která apelovala na jejich lidskost a tvrdila, že muže pouze emočně zasáhla smrt Alexeje Navalného. Přítomní novináři jí oponovali otázkou, zda spíše nešlo o provokaci. Jiní lidé spekulovali o pokusu dehonestovat před novináři ruskou politickou opozici.

Kromě něj přišel na akci také starý muž s megafonem, který Rusům řekl, že svou přítomností v České republice ničemu nepomáhají. Doporučil jim vrátit se do Moskvy, aby si udělali pořádek ve své vlastní zemi. Po několikátém projevu se mu Rusové začali posmívat. Když z piety odcházel, několik mužů se za ním vydalo až dolů na křižovatku, kde ho konfrontovali. Starý pán byl následně vyzván policií k předložení dokladů totožnosti.

Zvukový záznam dokumentuje vulgarismy mladého Rusa a následný rozhovor mladé ženy s přítomnými novináři.
Policie odtahuje mladého Rusa za Novogotickou bránu poté, co fyzicky napadl několik účastníků piety.

Projevy

Ostatní účastníci shromáždění vzpomínali na Alexeje Navalného a vyjadřovali přesvědčení, že byl zavražděn Vladimírem Putinem a jeho režimem. Jeden z největších bannerů hlásal: „Putin je vrah!“

Na místě vznikla dvě pietní místa. První menší v parku pod ruskou ambasádou, druhé větší u silnice k Novogotické bráně, jen pár metrů před informační tabulí ambasády, která byla opět zvandalizována červenou a hnědou barvou.

Řečníci vzpomínali nejen na Alexe Navalného, ale třeba také na nedalekou vyhlídku u Místodržitelského letohrádku, kterou po něm v rámci aktivistické akce týmu Šťastného pondělí Jindřicha Šídla v roce 2021 pojmenovali. Pražská městská část pro tuto akci tehdy nenalezla pochopení a instalovanou ceduli „Vyhlídka Alexeje Navalného“ nechala odstranit.

Jedním z řečníku byl politický analytik Ivan Preobraženskij, který se vyjádřil k tragickým okamžikům úmrtí ruského opozičníka. Alexej Navalnyj položil svůj život za demokracii a svobodu. Vyzval k následování jeho odkazu a pomoci všem, kteří v Rusku stále ještě zůstávají. Preobraženskij dále připomněl, že Alexej Navalnyj vystupoval proti válce v Ukrajině a tisíce Ukrajinců dodnes trpí pod ruským ostřelováním. V České republice si také prožili periodu totality, ale Češi nikdy nepřestávali věřit, jak pravil Václav Havel, že pravda a láska zvítězí. A on věří, že pravda a láska zvítězí i u nich v Rusku.

„Rusko bude svobodné! Rusko bude bez Putina!“ skandovali závěrem.

Fotogalerie

Videa

Shromáždění bylo doprovázeno hudbou, zpěvem a světelnými efekty.
Projev ruského politického analytika Ivana Preobraženského.
I po ukončení shromáždění na místě postávaly desítky lidí. Celkem jich k ambasádě přišlo na tři stovky.

Zvukové záznamy

O Vyhlídce Alexeje Navalného.
Každý mohl během pietního shromáždění promluvit.