Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

V ruských raketách jsou komponenty zahraniční výroby

 

V ruských raketách Ch­‑101 nejsou vůbec žádné čipy ruské výroby, uvedl Andrij Rudyk, zástupce Centra pro výzkum trofejních a perspektivních zbraní a vojenské techniky Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny.

 

V rozhovoru pro televizi „Ми­‑Україна“ to ukázal na příkladu součástky z elektronického počítače, který je součástí rakety Ch­‑101. Komponenta provádí elektronické výpočty, například souřadnicové výpočty, a přenáší je přímo do palubního počítače, díky tomu je střela řízena k cíli.

Ruské vojenské a politické vedení velmi často tvrdí, zejména o raketách, že všechny komponenty jsou vyrobené v Ruské federaci, ale ačkoliv komponenty mají ruské popisky, jsou na nich vidět také výrobní čísla, která prokazují, že součástky jsou zahraničního původu.

„Nejen v ruských raketách, ale i bezpilotních letounech, je vše, se co týká elektroniky a špičkových technologií, zahraničního původu. Tedy zahraniční komponenty,“ řekl Rudyk.

 

 

Kontexty

Evropská unie v současnosti připravuje opatření k potlačení ruské schopnosti vyrábět rakety a bezpilotní letouny, z nichž některá budou součástí dvanáctého sankčního balíčku.

V České republice ještě donedávna žila rodina ruského zbrojaře Borise Obnosova, která vlastnila nemovitosti v Praze. Jeho dcera a zeď, Olga a Rostislav Zorikovovi, se ocitli na českém sankčním seznamu. Obnosův holding Taktičeskoje raketnoje voruženije vyráběl rakety typu Ch.

Česká policie v současnosti prošetřuje případ zmizení 100 tisíc čipů. Žádné oficiální vyjádření pro veřejnost v této záležitosti neposkytla.

 

Odkazy:

Telegramový účet Ми­‑Україна

V Praze žije rodina ruského zbrojaře, jehož rakety zasáhly obchodní centrum v Kremenčuku

EU připravuje opatření k potlačení ruské schopnosti vyrábět rakety a bezpilotní letouny