Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

EU připravuje opatření k potlačení ruské schopnosti vyrábět rakety a bezpilotní letouny

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba na tiskovém brífinku v Bruselu, 28. 11. 2023

 

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba jednal v Bruselu s vysokým představitelem Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepem Borrellem. Přinášíme to nejdůležitější ze společném brífinku z 28. listopadu 2023.

 

Josep Borrell v úvodu tiskové konference zdůraznil, že ačkoliv se právě odehrává velká tragédie v Gaze, kterou se Rusko snaží využít k odvrácení pozornosti od Ukrajiny, Evropská unie na Ukrajinu rozhodně nezapomíná.

Dnes je to 650 dní, co Rusko zahájilo svou ilegální a plnohodnotnou invazi do Ukrajiny. O víkendu proběhl největší útok na Kyjev od začátku války.

Příští týden se do Kyjeva vydá mise EU, aby s ukrajinskou stranou projednala návrhy týkající se bezpečnostních závazků vůči Ukrajině.

„Dosáhli jsme pokroku v plnění našich závazků k zajištění bezpečnosti Ukrajiny. Rada schválila jejich rámec. Dnes jsme o něm začali jednat. A příští týden se náměstek generálního tajemníka pro bezpečnost a obranu Evropské služby pro vnější činnost vydá do Kyjeva, aby se o to podělil s našimi ukrajinskými kolegy, abych to mohl do konce roku předložit Radě EU,“ řekl Borrell.

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba vyjádřil vděčnost Borrellovi za jeho vedoucí úlohu při mobilizaci podpory pro Ukrajinu.

Před dvěma lety navštívil s Josepem Borrellem Donbas. Určitě ho společně navštíví znovu po jeho osvobození, ale aby k tomu došlo, bude zapotřebí mobilizovat evropské kapacity. Jen tak budeme moci čelit Rusku v jeho pokusech zničit Ukrajiny a také Evropu, byť jinými prostředky.

 

Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, Brusel, 28. 11. 2023

 

„Připravují se čtyři důležitá řešení. Sankční balíček, o kterém se Josep zmínil – oceňujeme probíhající úsilí. Rád bych zdůraznil jeden konkrétní prvek tohoto návrhu sankcí, a to opatření zaměřená na potlačení schopnosti Ruska vyrábět rakety a bezpilotní letouny. Některá z těchto opatření jsou již v balíčku obsažena a my se těšíme na jejich přijetí členskými státy,“ uvedl Kuleba.

Mezi čtyři klíčová rozhodnutí patří dvanáctý balíček sankcí, využití zmrazených ruských aktiv pro obnovu Ukrajiny, spuštění nástroje pro Ukrajinu, a především prosincové rozhodnutí EUCO o zahájení přístupových rozhovorů EU s Ukrajinou.

Jak uvedl Josep Borrell, od Evropské unie by bylo největší bezpečnostní zárukou, kdyby se Ukrajina stala její členskou zemí.

Evropská unie také navýšila finanční pomoc pro Ukrajinu. Blíží se zima a budou se zvyšovat útoky na energetickou infrastrukturu. V tomto kontextu vysoký komisař zmínil, že jsme si před několika dny připomínali devadesáté výročí Holodomoru, kdy Sověti nechali k smrti vyhladovět milion Ukrajinců. I dnes Rusové používají zimu, hlad a útoky na energetickou infrastrukturu ve své agresi vůči Ukrajině.

Projednával se rovněž mírový vzorec Volodomyra Zelenského, který představuje komplexní základ pro udržitelný mír.

Strany rovněž podrobně projednaly Kulebův návrh na vytvoření celoevropského prostoru obranného průmyslu, v němž by členové EU, kandidátské země a podobně smýšlející země „spojily své úsilí v oblasti obranné výroby“.