Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Sankce pro ruzzko, zbraně pro Ukrajinu

 

V pátek 29. prosince 2023 podnikla Ruská federace masivní raketové útoky na celém území Ukrajiny s velkým počtem obětí. Na 18 hodinu večerní svolal Hlas Ukrajiny pietní shromáždění na Václavské náměstí v Praze, aby uctil jejich památku. Během útoku zemřel ukrajinský basketbalista z evropského šampionátu, učitelka ze Záporoží a další desítky dalších civilistů. Rakety, které je usmrtily, byly vyrobeny z materiálu a součástek pocházejících ze Západu.

 

Raketový útok byl nejmasivnější za celou dobu plnohodnotné invaze. Každou hodinu počty obětí narůstají, jak záchranné složky prohledávají trosky budov. K 17 hodině odpolední bilance hovořila o 29 mrtvých a více jak 150 zraněných.

Ve Lvově zahynul ukrajinský basketbalista Viktor Kobzystyj, který se účastnil evropského šampionátu. Před deseti lety ukončil svou kariéru. Jeho smrt zasáhla Ukrajinu v době, kdy se Mezinárodní olympijský výbor nedokáže distancovat od ruských a běloruských sportovců. Přestože mají soutěžit pod neutrální vlajkou, neutrální vůbec nejsou.

Ruský olympijský vítěz v teakwondu Vladislav Larin se stal například jednou z hlavních postav propagandistického videa, ve kterém vyzval Rusy, aby podpořili ruskou armádu bojující proti Ukrajině. Podílí se na její financování.

Olympionici Zaurbek Sidakov a Zaur Uguev se zúčastnili propagandistického shromáždění na podporu války proti Ukrajině s diktátorem Vladimírem Putinem pod heslem: „Za mír bez nacismu! Za Rusko! Za prezidenta!“

Více se lze o „neutralitě“ ruských olympioniků dočíst zde.

Ve Lvově kromě mrtvého basketbalisty zaznamenali 30 zraněných osob.

V Kyjevě zahynulo 9 osob a 38 jich bylo zraněno. Podobná bilance přichází i z jiných měst po celé Ukrajině. V Dnipru je 30 lidí zraněno, mezi nimi roční dítě, zahynulo 6 lidí. V Oděse Rusové zabili 6 osob a 26 zranili. V Charkově jsou 3 mrtví a 13 zraněných. Ve městě Čerkasy bylo zraněno 9 lidí, mezi nimi i dítě. V Záporoží zemřelo 8 lidí a 13 jich bylo zraněno. Mezi mrtvými je učitelka Oksana, která i přes invazi stále učila děti. Dnes ji Rusové zabili v domě vedle jejího počítače.

 

 

„Víme, jak vyhrát válku. Ukrajina se holýma rukama teroristů nezbaví, potřebuje zbraně,“ uvedli pořadatelé piety. Další cesta, jak porazit Ruskou federaci, je na poli sankcí, jak v oblastech ekonomických, kulturních, sportovních, tak ve všech ostatních, které pomohou izolovat Ruskou federaci od našeho světa.

Jen dnešní útok Ruské federace stál přes miliardu amerických dolarů za rakety. Ukrajinští vojenští analytici nacházejí v troskách raket součástky a materiál západní výroby. Tři čtvrtiny zahraničního materiálu pochází z USA. Následuje Čína, pak Švýcarsko, Německo a Japonsko.

„Rusko má stále peníze, má stále technologie na zvěrstva, jako je ten dnešní. Kolektivní Západ nedělá dost na to, aby to skončilo. Po dvou letech stále proudí ze Západu peníze do Ruska. Když se bavíme o neúspěšné ofenzivě, pojďme se bavit i o tom, co jsme jako Západ nedokázali,“ zaznělo na shromáždění.

„Pokud to chceme ukončit, musíme přidat. Ruští umělci nepatří na česká pódia. Rusové nepatří na pařížskou olympiádu. Západní firmy nepatří do Ruska, kde jim platí daně, a tím přispívají do jejich rozpočtu. Naše technologie nepatří do rukou Rusů. Selháváme.“

Oficiální část piety byla zakončena minutou ticha za všechny, kteří zahynuli během deseti let války.

 

 

Následně se ke slovu mohli přihlásit řečníci z řad přítomné veřejnosti.

Mladý muž se ptal, proč Česká republika již nestaví továrny na výrobu munice, dronů a jiných zařízení. Vyzval přítomné, aby tuto otázku položili politikovi, který by je byl ochotný vyslechnout.

„Až se začneme ptát, proč už nestavíme továrny, začne se o tom mluvit veřejně a když se o tom začne mluvit veřejně, tak se s tím možná začne něco dít,“ uvedl.

Jiný řečník připomněl, že i těla raket jsou vyráběna na západních obráběcích strojích. Co můžeme udělat pro to, abychom materiál pro obráběcí stroje přestali do Ruska dodávat?

 

>>Přečtete si: V ruských raketách jsou komponenty zahraniční výroby

 

Česká účastnice poděkovala přítomným Ukrajincům, že díky nim můžeme v noci spát a nemusíme se bát rána, do kterého se probudíme. Kreml by chtěla vidět v plamenech.

Poslední muž vyjádřil své obavy o upadajícím zájmu řešit věci kolem Ukrajiny. Dokonce někteří navrhují snížit Ukrajině dodávky zbraní, protože začíná prohrávat. Ale Rusko se neumí zastavit. Napadlo Čečensko, pak Gruzii, dnes Ukrajinu. Západ to nemůže ignorovat, protože další na řadě může být Polsko, Estonsko, Lotyšsko nebo Finsko. Rusko nezná svých hranic a nikdy se nezastaví.

„Victory for Ukraine!“ skandovali závěrem.