Úterý 28. května, 2024
Evropský rozhled

Ruská zpravodajská agentura TASS píše o Mírovém průvodu v Českých Budějovicích

Dušan Sigmund, jeden z pořadatelů Mírového průvodu v Českých Budějovicích, o kterém informuje agentura TASS. Zde na setkání Pohraniční stráže Československa v uniformě Národní domobrany, 8. květen 2024, Olšanské hřbitovy, Praha.

 

Ruská zpravodajská agentura TASS 12. května informuje o poklidném pochodu ke Dni vítězství z 9. května 2024 v Českých Budějovicích, který chtěl ukázat, že lidé v České republice respektují to, co národy SSSR udělaly pro jejich nezávislost. Vypravili jsme se do Českých Budějovic zjistit, o jakou šlo akci a kdo byl organizátorem.

 

V článku ruské zpravodajské agentury ITAR­‑TASS jsou rozhovory s organizátory, ale nikdo není jmenován. Není ani uvedeno, kdo byl pořadatelem shromáždění. Dozvíme se však, že udělat v Českých Budějovicích svátek z 9. května vzešel z řad vlastenců a komunistické strany.

Na webových stránkách KSČM se dočteme, že šlo o pochod, kterého se údajně účastnilo 360 lidí. Na poměry Českých Budějovic se jedná o vysokou účast. Na pódiu vystoupil Josef Skála, Kateřina Benkö, Stanislav Vodsloň, Kateřina Jirousová a Richard Štěpán.

Vypravili jsme se do Českých Budějovic zjistit více informací. Našli jsme jednoho z účastníků pochodu a také černý výlep s bližšími informacemi o shromáždění.

Účastníkem byl Bob, bývalý příslušník Pohraniční stráže Československa. Potvrdil vysokou účast přes 300 lidí, což v Českých Budějovicích nikdo z nich ani nečekal. Překvapila ho také přítomnost mnoha mladých lidí, kteří byli zapáleni pro věc. Označil je za „rudou záři nad Českými Budějovicemi“ (na Českobudějovicku byla o víkendu vidět rudá polární záře).

Jedním z hlavních bodů krajské KSČM byla petice proti přítomnosti amerických vojsk ve vojenském újezdu Boletice. Na pódiu ji představil Richard Štěpán.

Kateřina Benkö zase promluvila o odporu poslat své muže „bojovat za cizí válku“. Provozuje telegramovou stránku Svět kolem nás.

V Českých Budějovicích je u autobusového a vlakového nádraží stále přítomný černý výlep s pozvánkami na pochod. V pravém dolním rohu je písmeny vzhůru napsáno, že pochod pořádá Richard Štěpán, Dušan Sigmund a přátelé.

Oba uvedení jsou Evropskému rozhledu známí.

Richard Štěpán se objevil v Praze na propagandistické akci k výročí tragédie v Oděse. Už tenkrát uváděl, že je pořadatelem Pochodů mírů.

Dušana Sigmunda jsme potkali na setkání příslušníků Pohraniční stráže Československa dne 8. května 2024 na Olšanských hřbitovech. Přišel tam v uniformě Národní domobrany.

V Českých Budějovicích jsme viděli i jiný černý výlep, a to k webové stránce www.stacilo.cz. Stránka je spojená s KSČM a zve mimo jiné na setkání s Kateřinou Konečnou, které se uskuteční 21. května v 17 hodin na Lannově třídě mezi ulicemi Chelčického a Dvořákovou.