Po teroristických útocích Hamásu ze soboty 7. října 2023, při kterém bylo na území Izraele zavražděno přes 1300 civilistů nejrůznějších národností a několik dalších stovek civilistů bylo uneseno, začalo izraelské bombardování pásma Gazy a nucené vysidlování Palestinců, které si ve svých důsledcích do dnešního dne vyžádalo dalších více než 4000 civilních obětí. Obě hrůzné dějinné epizody vedly po celém světě k vlnám solidarity s obětmi neštěstí.
Zrušené palestinské shromáždění, 8. října 2023
První pietní shromáždění po útoku Hamásu na Izrael se konalo již 8. října 2023 na Palachově náměstí v Praze.
Původní palestinská demonstrace naplánovaná ještě před teroristickým útokem a zaměřená proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, jehož vláda měla jednat v Praze s českými představiteli, byla zrušena s odůvodněním: „Máme jistou naději, že právě probíhající události v Palestině/státě Izrael (citujeme Stát Izrael i s uvedeným malým „s“) se mohou stát impulzem, který přivede českou vládu k přehodnocení vztahů s Izraelem. Státem, který soustavně utlačuje lidská práva a vytváří krvavý cyklus násilí.“
Pořadateli zrušenou protiizraelskou demonstraci svolávaly občanské iniciativy Ne naším jménem! – Za spravedlivý mír na Blízkém východě, Židovský hlas solidarity, Mezinárodní hnutí solidarity, Přátelé Palestiny a Olive Branches.
Izraelská pieta, 8. října 2023
Místo palestinského shromáždění se na stejném místě a ve stejný čas konalo pietní shromáždění za oběti teroristického útoku. Účastníci se s izraelskými vlajkami vydali na pochod k izraelské ambasádě. Na pietní akci v parku Charlotty G. Masarykové u kovové plastiky izraelského výtvarného umělce Isreale Hadaniho zazněla slova solidarity nejen s izraelskými obětmi, ale také s palestinskými civilisty.
Izraelská pieta, 9. října 2023
Podpory se Státu Izrael dostalo i následující deštivé a chladné pondělí 9. října 2023, kdy na Václavské náměstí zavítaly stovky občanů s vyšším zastoupením českých politických představitelů.
Shromáždění začalo židovskou lidovou hudbou s texty v jazyce jidiš a ladino od skupiny Nešama (duše), která si na pódium přinesla i sedmiramenný svícen, hebrejsky „menoru“.
Po nich vystoupil na pódiu Roman Joch, pro kterého teroristický útok Hamásu nebyl překvapením, protože na Izrael útočí dlouhodobě. Překvapením však byl rozsah tohoto teroristického útoku s nebývalým počtem civilních obětí. V závěru projevu požadoval například zrušení finanční podpory Evropské unie pro Palestinu s odůvodněním, že peníze nejsou určeny pro jejich potraviny a léky, ale pro jejich zbraně na vraždění lidí. V americkém deníku se navíc dočetl, že útoky byly organizované v Íránu.
Po vzoru vlny solidarity s napadenou Ukrajinou požádal další řečník Denis Doksanský z Královéhradeckého kraje, ředitel soukromé školy Sion, česká ministerstva a firmy, zda by na podporu Izraele nevyvěsily izraelskou vlajku a neposkytly další podporu.
Jefim Fištejn, publicista židovského původu, vyprávěl o úsloví, který jako dítě slyšel od svého otce: „Vše, co se děje, děje se k lepšímu“. Hospodin, když s Mojžíšem uzavíral smlouvu, nám neslíbil lehký, pohodlný a zajištěný život, slíbil, že to všechno přežijeme.
V projevu se distancoval od těch, kteří vyčítají Státu Izrael, že v ochraně civilistů selhal. „Izrael vždy selhával na začátku, ale vždy zvítězil na konci, to je židovské umění obrátit porážku ve vítězství,“ uvedl.
Nesouhlasí ani s případnou rezignací premiéra Netanjahua. Situaci dal do paralely s rezignací izraelské premiérky Goldy Meirové po Jomkipurské válce, kdy podobné tlaky na rezignaci označil za hloupé.
Ti, kteří se tváří jako experti a hledají viníky zodpovědné za teroristický útok, nerozumí tomu hlavnímu – že všechno se děje k lepšímu a dějiny mají smysl.
Po Fištejnovi vystoupilo ještě několik dalších řečníků, například primátor Prahy Bohuslav Svoboda, či poslanec Hayato Okamura. Za doprovodu početné ochranky přišla i velvyslankyně Státu Izrael Anna Azariová.
Někteří řečníci na pietním shromáždění prosazovali kontroverzní téma, a to přesun české ambasády do Jeruzaléma, což ale jiní významní představitelé státu, kteří stáli v davu a nevystoupili s projevem přímo na pódiu, nedoporučili.
Někteří účastníci žádali další extrém – zrušení palestinské ambasády v České republice.
K porušení zákona došlo ve chvíli, kdy všichni novináři již odešli. Demonstrant s ukrajinskou vlajkou právě odcházel do metra, když se stal terčem verbálního útoku proti Ukrajincům, osobně jej ale nezaznamenal. Čin neunikl pozornosti desítce policistů, kteří podezřelé omezili na svobodě a odvedli je na policejní stanici v Krakovské ulici.
Palestinská pieta, 15. října 2023
Po negativních reportážích v českých médiích o dění na palestinských shromážděních v zahraničí Českou republiku vyděsilo zjištění, že se chystá propalestinská demonstrace i v Praze. Shromáždění bylo z bezpečnostního hlediska označeno za rizikové. Na akci dohlížely vysoké počty policistů včetně úředníků, kteří mohou shromáždění rozpustit, pokud by probíhalo v rozporu se zákonem.
V neděli 15. října 2023 tak i na pražském Václavském náměstí v Praze zavlály palestinské vlajky v rámci pietní akce nazvané Zlomit kruh násilí.
Běžní čeští civilisté, kteří vycházeli z podchodu metra Muzeum, se v obavách o svou bezpečnost snažili oblast urychleně opustit. Palestinské vlajky navíc mnozí vnímali jako symbol podpory Hamásu a nechápali, jak takové shromáždění mohli úředníci vůbec povolit.
Demonstraci pořádala stejná skupina, jako zrušené shromáždění na Palachově náměstí z 8. října 2023 – občanské iniciativy Ne naším jménem!
Pořadatelka Mariana Ahmedová se hned v úvodu ohradila proti tomu, že pouhá její existence je synonymem pro radikalismus a extrémismus. Přátelé jí před akcí říkali, ať hlavně na shromáždění stále dokola opakuje: „Nejsme Hamás, nepodporujeme Hamás, nepodporujeme terorismus“, jinak ji nikdo poslouchat nebude.
„Je mi líto, že se před každým svým projevem musím distancovat od skupiny, se kterou nemám nic společného, jen proto, že jsem Palestinka,“ uvedla. „Hamás nejsme a teroristé nejsme. Jsme tu proto, abychom uctili památku zabitých civilistů na území Palestiny/Státu Izrael, abychom uctili mrtvé bez rozdílu. Abychom vyjádřili solidaritu.“
Po ní se slova ujala Markéta Hrbková, česká spisovatelka a dcera ženy, která byla jedním ze zachráněných dětí Sira Nicholase George Wintona. Vyjádřila lítost nad obětmi všech civilistů z Izraele i Palestiny, a zároveň uvedla, že ani jednu stranu konfliktu životy civilistů nezajímají.
Palestinští obyvatelé Gazy žijí již mnoho let vydíráni oběma stranami, na pokraji života a smrti, ve 40 stupňových vedrech bez vody a s elektřinou na pár hodin denně. Přicházejí o domovy jen proto, že jsou Palestinci. Od ledna 2023 se tyto útoky znásobily a utrpení přibývalo. I přes upozornění Netanjahuova vláda nic nezměnila.
„Masakr jedna přináší masakr dva,“ uzavřela Hrbková s tím, že za chvíli začne být jedno, jak to začalo.
Každý v Gaze má v paměti příbuzného, který byl zraněn, odvlečen, nebo zabit.
„Odpovědět na válečný zločin dalším válečným zločinem je jen kypření půdy, na které už teď neroste skoro nic jiného, než nenávist,“ řekla.
„Jestli mě rodinná zkušenost s holocaustem k něčemu zavazuje, tak za všech okolností chránit humanitu, lidskou rovnost a právo na důstojný život každého. Proto odmítám podporovat Hamás, ale i současnou vládu Izraele. Ukončete kruh násilí.“
Třetí řečník Zdeněk Jehlička odmítl pohlížet na Palestince jako na teroristy už od narození. Žádný člověk není zvíře a není odpad. Člověk je lidská bytost, která si zaslouží úctu, respekt, pochopení, porozumění, spravedlnost, solidaritu a v důsledku mír. Tedy to, co je Palestincům ze strany Izraele odpíráno. Jejich politiku nazval politikou nadřazenosti a smrti.
„Pravdě se musíme podívat do očí, vlastní spoluvinu si musíme přiznat. Nelze rozvíjet nadstandardní vztahy se zemí, která porušuje lidská práva a přitom se zároveň hlásit k odkazu lidských práv. Nelze uzavírat vládní dohody v oblasti obrany či bezpečnosti se zemí, která si učinila z Gazy svoji střelnici a která teď situaci využívá jen k další represi Palestinců,“ řekl.
Na závěr upozornil, že země ve svých učebnicích dehumanizuje Palestince a segreguje je. Nesouhlasí ani s návrhy zastavit finanční podporu ze strany EU do Palestiny a posílat peníze do izraelských osad, odkud se šíří smrt do okolních vesnic.
„Je třeba prolomit mlčení, které se kolem Palestiny vznáší, dejte hlas umlčeným.“
Po něm vystoupilo ještě několik dalších řečníků, mezi nimi například Jakub Patočka, šéfredaktor Deníku referendum.
Odpor ministryně obrany a kdo tu podporuje skutečné teroristy
Demonstraci se postavila na protest ministryně obrany České republiky Jana Černochová, která společně s několika dalšími aktivisty prošla zahalená v izraelské vlajce mezi Palestinci. Následně do médií tvrdila, že ji mrzí, že se tito demonstranti nedistancují od Hamásu, teprve pak by jejich pieta za civilní oběti byla legitimní. Řečníci propalestinské demonstrace se přitom od terorismu Hamásu distancovali v projevech hned několikrát.
Ministryně obrany Jana Černochová se dlouhodobě profiluje jako odpůrkyně muslimů. V minulosti pozvala do Parlamentu České republiky řečnit například antiislamistu Martina Konvičku, čímž významně přidala na legitimitě antimuslimským náladám v zemi. Martin Konvička se celosvětově proslavil jako pedagog, který na Staroměstském náměstí v Praze zfingoval islamistický teroristický útok, při kterém se v následné panice zranilo nejméně jedenáct zahraničních turistů.
Martin Konvička je v současné době součástí poradního týmu ortodoxního komunisty Josefa Skály, přičemž je známo, že ortodoxní komunisté udržují politické vztahy s libanonským Hizballáhem a navštěvují v tamějším uprchlickém táboře Mar Elias (Svatý Eliáš) představitele Lidové fronty pro osvobození Palestiny a Demokratické fronty pro osvobození Palestiny, což jsou teroristické organizace. Teroristé, kteří zabíjeli Izraelce, včetně dětí v mateřských školkách, žijí v tomto uprchlickém táboře v Libanonu.
Z tohoto důvodu odemykáme staré články o vazbách komunistů na tyto a jiné teroristické organizace.
Zápisky z přednášky českých komunistů o cestě do Sýrie (část 1.)
Zápisky z přednášky o současné situaci na Blízkém východě a konfliktu v Sýrii
Ministryně Jana Černochová dále pro Press klub rozhlasové stanice Frekvence 1 označila reakci Izraele za adekvátní. Výzvy některých evropských politiků, aby se dalších útoků Izrael zdržel a aby byla Gaze poskytnuta humanitární pomoc, ji šokovaly. Těmito „některými“ politiky, proti kterým ministryně vystoupila v rádiu, byli americký prezident John Biden, ministr Spojených států amerických Antony Blinken, generální tajemník OSN António Guterres, předsedkyně Evropského parlamentu Ursula von der Leyenová i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Dále bychom mohli jmenovat Vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borella. Za organizace dále mluvčího UNICEFu Jamese Eldera a Světovou zdravotnickou organizaci WHO.
Přítomnost komunistů a anarchistů
Mezi propalestinskými demonstranty byla zastoupena Komunistická strana Čech a Moravy a Komunistický svaz mládeže. Na místě byl i Nizar Trabulsi, zástupce Syrských komunistů (KSS) pro střední a východní Evropu.
Jak jsme již upozornili výše, zejména ortodoxní křídlo KSČM navazuje vztahy s palestinskými teroristickými organizacemi, libanonským Hizballáhem, ale třeba i s íránským režimem a režimem Bašára Asada. V řetězových e‑mailech komunistů jsme zaznamenali i přímou podporu Hamásu.
Palestince přišlo podpořit dále několik anarchistů.
Přítomen byl mimo jiné Židovský hlas solidarity s českým představitelem Liborem Liebermannem, který na veřejnosti vystupuje pod pseudonymem. Uvádí, že jeho iniciativa zprostředkovává hlas Židů, kteří žiji mimo území Izraele.
Krádeže identit, KristallNacht a trestní oznámení
Propalestinští demonstranti mezi sebou diskutovali také o tom, že jsou jim na sociálních sítích zakládány falešné profily, jejichž výroky následně přebírají některá česká média. Přestože tato média upozornili, že profily nejsou pravé a výroky nikdy nenapsali, redakce s nimi nekomunikují a falešné výroky nechávají dál přístupné veřejnosti jako ověřené.
V jednom okamžiku kolem hloučku proizraelských demonstrantů prošli tři mladí muži v oblecích. Jeden z nich klidným hlasem řekl KristallNacht a odešel. Projev „antisemitismu“ se nakonec analýzou fotografií vyvrátil, neboť v proizraelském hloučku drželi nad hlavou transparent s nápisem KristallNacht a mladý muž pouze nahlas přečetl, co zahlédl.
Po skončení shromáždění na Václavském náměstí společně diskutovala skupina osob z obou shromáždění. Aktivista z anarchistické scény Radek M. řekl něco, kvůli čemu starý pán s deštníkem oslovil nedalekou policejní hlídku a přehrál jí záznam z mobilního telefonu. Poté se přesunul na stanici Krakovská, kde podal trestní oznámení. Mezitím hlídka Radka M. ztotožnila. Analýza fotografií navíc odhalila, že už během shromáždění s ním pracoval antikonfliktní tým.
Palestinský pochod k Úřadu vlády, 18. října 2023
V přehledu oznámených veřejných shromáždění na území hlavního města Prahy, který dle poznámky nemusí odrážet aktuální stav, propalestinské demonstrace nebývají uvedeny.
Náhodou jsme tak na Palachově náměstí potkali ve středu po šesté hodině večer propalestinský průvod, který mířil ze Staroměstského náměstí k Úřadu vlády.
Několik stovek především mladých lidí se vyslovilo proti pokračujícímu bombardování Gazy a patové situaci civilního obyvatelstva.
Během pochodu se strhla potyčka mezi fotografy Vítem Hassanem a Petrem Vrabcem. Situaci na místě uklidnil antikonfliktní tým.
Na rozdíl od nedělního shromáždění tito účastníci byli především mladí zahraniční studenti, z nichž někteří měli kolem hlav omotané šátky Palestina.
Propalestinská shromáždění budou pokračovat i příští středu od 17:30 hodin před budovou Ministerstva zahraničních věcí.
Extrémní pravice, 21. říjen 2023
V sobotu 21. října 2023 svolala extrémní pravice Manifestaci proti terorismu a genocidě do parku Charlotty G. Masarykové izraelské ambasády. Oznamovatelem byl Jan Panocha a k akci svolávali Jana a Pavel Matějní. Vyslovili se proti krokům Izraele v pásmu Gazy. Zúčastnily se jí jednotky účastníků.