Pondělí 14. října, 2024
Evropský rozhled

Zrazená revoluce Skutečné levice

 

Skutečná levice a jejich Zrazená revoluce
Skutečná levice a jejich Zrazená revoluce

 

V neděli 17. listopadu 2019 se nevzpomínalo jen na studentské protesty z před třiceti lety, ale ozvali se také ti, kteří polistopadový vývoj vnímají jako velkou zradu na lidech. Říkají, že dnes žijeme v době, kdy i malá chyba vás může připravit úplně o vše, včetně domova a života, kdy se lidé bojí chodit demonstrovat, aby nepřišli o práci. Jsou z platformy Skutečná levice a problém společnosti spatřují v chování těch nejbohatších, často podvodníků s vazbami na bývalý režim. Demonstrovali na náměstí Republiky.

Skutečná levice je platforma, která má za cíl vybudovat novou levicovou politickou stranu postavenou na aktivistickém základu. Od praktik ostatních levicových politických stran se ale distancují a nechtějí přebírat jejich způsoby. Zastávají hodnoty demokracie a postupnou organizací běžných lidí nespokojených s politickým vývojem chtějí docílit toho, aby si všichni lidé byli rovni, žili v důstojných podmínkách, chránili krajinu proti bezohlednému byznysu. V ulicích chtějí upozorňovat na společenskou nespravedlnost a pomáhat lidem v konkrétních situacích, například aby se nebáli ozvat se na pracovišti. Boj za změnu plánují vést skrze prosazování nových zákonů. Vznikli v dubnu 2018 a mají přibližně 170 členů po celé republice.

Impulsem ke shromáždění pod názvem Zrazená revoluce byla deziluze o polistopadovém vývoji v zemi. Před třiceti lety lidé demonstrovali za změnu systému k lepšímu a chtěli systém, v kterém se jim bude dobře žít a skoncuje s omezeními vnucenými autoritářským režimem. Ale jejich představy, které si vytyčilo Občanské forum, byly zrazeny. Jako příklad uvádějí privatizaci 90. let, kdy většina státního majetku byla rozkradena úzkou skupinou dnešních miliardářů. Hnutí zastává stanovisko, že tito lidé měli politický vliv a obchodní kontakty již z minulého režimu a po transformaci společnosti tak země zůstala v jejich rukou, díky soukromému vlastnictví již dědičně na věky. Spolu s mafiánskými politickými stranami vytvořili tzv. komunismus pro bohaté. Chudé již nikdo nechrání a hesla „díky, že můžem!“ s ironií doplňují: „Díky, že můžem skončit na ulici!“

Z projevu Petra Pávka je patrné, že nejvíce asi vadí zákon od Zemanovy vlády o soukromých exekutorech, kdy každý drobný dluh vyšplhá do statisíců. Vadí také spekulanti s bydlením, kvůli kterým si běžní pracující lidé už nemohou dovolit bydlet ani v nájmu. Každá drobná chyba vás může připravit o střechu nad hlavou, můžete skončit na ulici a bez pomoci na ní můžete v zimě umrznout. A každý den v zemi spáchají průměrně 4 lidé sebevraždu.

Petr Pávek dále upozorňuje na proměnu ve svobodě projevu. Oceňuje, že může se svým projevem svobodně vystoupit na náměstí, ale také pociťuje jistou nesvobodu, protože řada lidí na demonstraci Skutečné levice nepřišla z obav, aby neměli problém v práci. Svobodná mainstreamová média jsou svobodná jen do určité míry, výzvy k omezení moci miliardářů se do nich nedostanou, protože všechna mainstreamová média vlastní někdo z miliardářů.

Vadí jim vláda Andreje Babiše a údajné levicové strany ČSSD a KSČM, které ho podporují. Skutečná levice nebude za viníky označovat ty nejchudší a nebude vládnout s politickými podnikateli. Skuteční viníci jsou ti nejbohatší.

Demonstrace se účastnili levicoví aktivisté známí z jiných dřívějších hnutí. Mezi nejvýraznější tváře patřil Jan Májíček, ale třeba i Pavel Vondrouš, který na této akci ukončil svůj 77 denní protest u Poslanecké sněmovny především proti soukromým exekutorům. V minulosti se proslavil tím, že spáchal „atentát“ na Václava Klause, kdy se mu podařilo z airsoftové pistole z těsné blízkosti několikrát vystřelit na tehdejší hlavu státu. Cílem nebylo zranit prezidenta, ale upozornit na špatný stav české politické scény a že se proti tomu může postavit kdokoli, i dělník.

Objevila se i mladistvá Markéta Juřicová, která je souzena kvůli transparentu, který vyzýval k zapálení policie. Ta s policií zřejmě nebude moc zadobře, účastní se i anarchistických „protipolicejních“ přednášek.

Z dalších osob, které mají schopnost dostat nějaké téma k širší veřejnosti, byl na místě ještě Michal Ulvr Jr., který má iniciativu Acorn. Ten se na aktivistické scéně pohybuje již mnoho let a byly mu věnovány i odstavce v dávno publikované knize Krajní pravice a levice v ČR* v podkapitole dogmatických marxisticko-leninských organizací. V té době byla jeho uskupení považována za dogmatická bez výraznějšího dopadu, ale jako jeden z prvních se začal dostávat do popředí, protože využil internetu a sociálních sítí.

Demonstrace měla velmi malou podporu, ale demonstranti uváděli, lidé odmítají na demonstrace chodit z obav před problémy v zaměstnání.

 
* Krajní levice a krajní pravice v ČR – Martin Bastl, Miroslav Mareš, Josef Smolík, Petra Vejvodová,2011, Grada Publishing a. s., vydání 1.