Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Zpráva o hospodaření na pražském magistrátu

Milý deníčku,

po roce v pražském zastupitelstvu jsem zjistil, že kontrolní výbor zastupitelstva podvedením ODS vůbec nefunguje.

Městské firmy nikdo nekontroluje a často neposkytují zastupitelům informace ani na základě žádostí.

Předsedkyně kontrolního výboru Jaroslava Janderová (ODS) odmítla svolat mimořádné zasedání k podezření odsouzeného podvodníka Karla Březiny (ČSSD) z korupce a světe div se, má v tom podporu téměř všech starých struktur počínaje pražskými komunisty až po TOP09. Místo toho se odvolává Matej Stropnický, protože mluví do televize.

Janderová sedí za kontrolní výbor na všech jednáních Rady hl. m. Prahy a má přístup k záznamům. To, že Rada nejedná na svém jednání, ale v kuchyňce, se nedozvíme od Janderové, ale až od Pirátů, kteří nahrávku získají až po vleklém sporu.

Předsedkyně kontrolního výboru zakazuje zastupitelům kopírovat si majetková přiznání radních. Není schopna vyřídit žádost o informace ohledně majetkových přiznání, není totiž ani schopna odpovědět ve lhůtě 30 dnů. Zdůvodňuje to tím, že si myslela, že jde o „kolegiální žádost“, na kterou nemusí odpovídat.

Při projednávání protikorupční strategie je pro přítomné zastupitele a vysoké úředníky nepředstavitelné, že by se vymáhala škoda, kterou způsobí externí dodavatelé. Řada stran na jednání o protikorupční strategii ani vůbec nedorazí.

Na magistrátu podle ředitelky ostatně vůbec neexistují škodní komise, které by škodu způsobenou úředníky, advokátními společnostmi či dodavateli vymáhaly.

Praha má totálně nefunkční předražený systém na krizové situace jako jsou povodně, nelegální kopie Windows na 500 počítačích a milion dalších problémů.

 

Jakub Michálek

 

Dva měsíce se dožaduji přístupu k informačnímu systému o majetku a smlouvách, přístup je mi jako členu kontrolního výboru zamítnut s odkazem na vnitřní předpis magistrátu, který se zastupitelů vůbec netýká.

Za těchto okolností je velmi těžké působit ve smysluplné opozici. Podle mého soudu bychom měli vycházet z naší předvolební strategie a spolupracovat s Trojkoalicí, která je relativně důvěryhodná. Měli bychom se společně snažit o odstavení ČSSD.

Jsem dost skeptický ohledně toho, že by se nám mohlo podařit vyjednat rozumnou koalici, ale není to podle mě důvod to nezkusit. Ostatně je to i příležitost ukázat, zda ANO a TOP odmítnou požadavky na transparentní jednání Rady i v kuchyňce, lepší kontrolu městských akciovek a funkční IT systémy na open source.

 

Jakub Michálek, piráti, Praha