Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Zeman omylem prodal Ovčáčkovo tělo na výstavu Body The Exhibition

 
Body The Exhibition
 
Na Pražském hradě během úterního konání Čínského investičního fóra Zeman podepsal deklaraci dlouhodobé spolupráce mezi Home Creditem a PAG Capital Asia, jedné z největších asijských investičních firem. Jak vzápetí hradní právníci zjistili, součástí dohody byl i drobnými písmeny napsaný požadavek prodat hradního mluvčího Ovčáčka, jehož tělo se stane součástí výstavy Body The Exhibition. Hrad se nyní snaží již podepsanou dohodu zneplatnit.

Čínský šéf propagandy Liu Yushan uvádí, že Jiří Ovčáček se ve skutečnosti jmenuje Cho Ting Chung a jde o deset let hledaného zločince, který v Číně praktikoval meditační cvičení Falun Gong. Ovčáček proto bude ve středu převezen vládním speciálem do laboratoře Dallien Hoffen Bio-Technique, kde jeho tělo zplastinují.

Ačkoliv plastinace trvá zhruba rok, u Ovčáčka Číňané použijí nově vyvinutou metodu, která plastinuje těla pouhý den, a proto těsně před koncem výstavy Body The Exhibition si budou moci návštěvníci holešovického výstaviště prohlédnout i jeho tělní exponát.

„Nevěřím, že Jiří Ovčáček je uprchlý čínský zločinec, smlouvu proto považujeme za zcela neplatnou,“ uvedl na kamery prezident Miloš Zeman.

Jiřího Ovčáčka se novinářům zastihnout nepodařilo.

Na základě předběžného rozhodnutí soudu policie zajistila všechny exponáty z výstavy a bude zahájeno vyšetřování, komu těla z výstavy patří. Nebude-li to vlastník výstavy schopen vysvětlit a nebude-li schopen prokázat, zda lidé přišli o život přirozeným způsobem a s plastinací před svou smrtí souhlasili, hrozí mu za obchod s lidským materiálem až doživotní vězení.

Čína proti tomuto jednání Pražského hradu vznesla diplomatickou nótu a hrozí zavedením ekonomických sankcí.

 
Pravda nebo fikce:

Sekce novinářská kachna si klade za cíl poutavým způsobem upozornit na množství nepravdivých zpráv šířených českými zpravodajskými kanály.

Tělo Jiřího Ovčáčka na výstavu Body The Exhibition prodáno nebylo.

Dohoda mezi Home Creditem a PAG Capital Asia bude v úterý večer uzavřena na Pražském hradě. Zeman podpisu bude pouze přihlížet.

Existují podezření, že těla zemřelých na Body The Exhibition patří čínským politickým vězňům, jejich původ nebyl vlastníkem výstavy ani pořadateli objasněn.

Přesto ale exponáty policií zajištěny nebyly a o identitu zemřelých se žádný kompetentní úřad nezajímá.

Čína na nás ekonomické sankce ohledně výstavy Body The Exhibition nevydala.