Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Zdá se, že spadl Facebook…

Před několika okamžiky se lidem po celém světě přestaly načítat stránky největší sociální sítě Facebook.com. Jeden z nejrozsáhlejších výpadků trval zhruba čtvrt hodiny a kolem půl jedenácté dopoledne skončil.

 
Facebook down
 

Důvody výpadku nejsou zatím známy, síť oznámila, že se potýkají s problémy, ale neuvedla s jakými. Servery Facebooku jsou značně decentralizované a technicky není možné, aby jim služba vypadla naráz po celém světě jak pro weby, tak mobilní telefony a tablety zároveň.

Uživatelé po celém světě se nemohli přihlásit do svých účtů. Nefungovaly ani aplikace. Zmizely vložené komentářové boxy na všech webových portálech, tlačítka To se mi líbí a widgety. Místo nich se objevovala chybová hláška: „Sorry, something were wrong. We’re working on getting this fixed as soon as we can.“

O závislosti na sociální síti vypovídají tisíce komentářů na druhé sociální síti Twitter. Někteří byli zoufalí a nevěděli, co si bez Facebooku počnou, jiní ale projevovali otevřenou radost. Na malý okamžik byla zastavena kyberšikana, zmizely závadné stránky podněcující k nenávisti a jiné materiály, které mnohé lidi nenechávají spát v klidu. Jejich reakce můžete sledovat pod hashtagy #facebookdown, #facebook, #down, #WhenFacebookWasDown

V minulosti části Facebooku nefungovaly po zásahu haktivistické skupiny Anonymous. Dílem jediného člověka, který se představil jako AnonymousOwn3r, nefungovala služba přes webové rozhraní po celé Evropě.

Ne všichni se ale skrývají pod anonymitou. Například palestinský hacker Khalil Shreateh se proslavil tím, že napsal komentář na zeď zakladatele sítě Marka Zuckerberga, ačkoliv k tomu neměl žádné oprávnění. Nyní na sociální síti píše návody, jak využívat slabin sítě k vlastnímu prospěchu.

 
Twitter - uživatelé popisují pád Facebooku.
 

Bude aktualizováno.