Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Zasedání zastupitelstva MČ Praha-Suchdol k palestinské ambasádě: Vyjádření šéfa pražské policie Martina Vondráška (4)

Na mimořádné zasedání zastupitelstva MČ Praha-Suchdol přišlo sdělit svá stanoviska a pro veřejnost zpřístupněné výsledky vyšetřování několik vysoce postavených policejních úředníků, mezi nimi i Martin Vondrášek, ředitel Krajského ředitelství hlavního města Prahy.

 

 

Ani pro Martina Vondráška oblast Suchdole není neznámá. Do prvního ledna jezdil do Suchdole do rady pro spolupráci s praxí České zemědělské univerzity na Technickou fakultu. Do Suchdole zavítal i prvního ledna, aby získal veškeré informace o výbuchu v palestinské rezidenci a po ohledání místa činu si oba dva objekty prošel.

„Hned v úvodu musím konstatovat, že spolupráce s ministerstvem zahraničí nebo s představiteli městské části Suchdol, ale i s Palestinskou stranou je velmi konstruktivní. Od začátku spolu úplně bez problému komunikujeme a když potřebujeme jakoukoliv informaci od palestinské strany, tak ji dostaneme,“ uvedl a zdůraznil, že palestinská strana a její speciální vyšetřovací tým se nepodílí na vyšetřování této události. Vyšetřování je v dikci orgánů činných v trestním řízení České republiky.

„Pokud jde o ten samotný výbuch, snažili jsme se ho co nejdříve okomentovat a co nejdřív uklidnit občany Suchdola. Když jsem zde byl 1. ledna, tak jsem byl vyděšen stejně jako vy, protože nikdo nevěděl, jestli šlo o teroristický útok nebo o výbuch plynu nebo jestli šlo o neodbornou manipulaci s výbušninou. Hned jak jsme si to mohli dovolit, sdělili jsme veřejnosti, že se s největší pravděpodobností nejedná o teroristický útok a že s největší pravděpodobností došlo k výbuchu v souvislosti s neodbornou manipulací s výbušninou,“ pokračoval Martin Vondrášek.

Stejně jako jeho předřečník Karel Borůvka, náměstek ministra zahraničních věcí, nesouhlasil s výrokem chargé d’affaires Džadalláha Sabatína, který výbuch ve svém vyjádření označil za záhadný a dosud nevyjasněný. „Z našeho pohledu se nejedná o nevyjasněný výbuch a o nevyjasněné úmrtí, jedná se o neodbornou manipulaci s výbušninou,“ uvedl.

Ředitel Martin Vondrášek se pravidelně stýká se šéfem šestičlenného vyšetřovacího týmu. Naposledy se s ním sešel dopoledne před zasedáním zastupitelstva, aby probrali procesní stádium vyšetřování a aby se přesvědčil, jaké úkony byly vykonány a s jakými výsledky.

V současné době mají od Kriminalistického ústavu Praha k dispozici tři znalecké posudky z oborů defektoskopie, metalografie, technické diagnostiky, chemie a konečně i balistiky. Naprosto záměrně půl hodiny před zasedáním zastupitelstva vydali tiskovou zprávu s novými skutečnostmi.

Ta první nová důležitá skutečnost je, že v rámci balistických expertíz se zbraně zajištěné na palestinské ambasádě neshodují s žádnou stopou, čili se zbraní, nábojnicí nebo střelou z dosud neobjasněných trestních činů na území České republiky. Jinak řečeno – s těmito zbraněmi nebyl spáchán trestný čin na území České republiky.

Druhá informace je, že z dosavadního zkoumání zbraní a fragmentů výbušnin je nepochybné, že pocházejí ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.

Stále se čeká na posudky z oboru genetiky, daktyloskopie a pyrotechniky. Ty budou hotovy v řádu několika týdnů.