Čtvrtek 23. května, 2024
Evropský rozhled

Zahajovací projev ministra zahraničních věcí Ukrajiny Dmytra Kuleby na summitu Time to Decide Europe 2022 ve Vídni

 

Dámy a pánové,

děkuji organizátorům za pozvání, abych vás mohl oslovit.

Válka je okamžikem pravdy. Když černá je černá a bílá je bílá.

 

Teď, když se tato válka v plném rozsahu vleče téměř tři měsíce, neměli bychom zapomínat, jak začala. Začala děsivě dlouhým projevem, který Putin pronesl, když nařídil 240 tisícům vojáků překročit ukrajinské hranice ze všech směrů.

Všechno v projevu detailně vysvětlil. A sotva šlo o rozšiřování NATO. Nebo o Donbas. Nebo o bezpečnost Ruska. Všechno to byly lži a lžemi to zůstane. Putinův projev byl imperialistickým manifestem. Byl o tom, že Ukrajina je omylem dějin a podle jeho názoru neměla nikdy existovat. Byl plný nenávisti a genocidních záměrů. Důvod, proč pronesl tak šílenou řeč, aniž by se snažil zamaskovat své skutečné úmysly, byl ten, že ji měl připravenou pro bleskovou válku. Byl si prostě naprosto jistý, že za pár dní bude „ukrajinská otázka“ jednou provždy „vyřešena“ a každý na světě bude muset novou realitu prostě přijmout.

To, co se stalo potom, ohromilo celý svět a vejde to do dějin jako ukrajinský zázrak, okamžik Davida a Goliáše naší doby. Důvodem ukrajinských úspěchů je, že je to pro nás skutečná lidová válka. Putinův projev a masakr odhalený později v Buči nenechávají žádné pochybnosti: ruské záměry jsou mnohem temnější, než si kdokoliv dokázal představit. Nemáme jinou možnost, než se bránit, přežít a nakonec zvítězit.

Válka je okamžikem pravdy. Čas uvádět věci na pravou míru. Už léta varujeme svět, že Rusko chce válku, ne dialog. Na každém kroku jsme křičeli, že Rusko musí být zastaveno dřív, než bude příliš pozdě. Také jsme varovali před globální potravinovou krizí, pokud se Putin rozhodne zahájit totální válku a zablokuje naše přístavy. Naše varování byla většinou ignorována a nyní z toho neseme ovoce.

To je důvod, proč v tomto okamžiku pravdy už neplýtváme slovy. Dokonce i já jako diplomat. Můj vzkaz je jasný. Prosím, začněte poslouchat Ukrajinu.

Všichni dnes stojíme před velmi náročnými volbami. Vyžadují obtížná rozhodnutí. Ruská válka v Ukrajině je nejen o Ukrajině. Měli bychom jednat společně v našem i vašem nejlepším zájmu. Pokud Putin hypoteticky uspěje, půjde zcela jistě dál. Pomozte nám ho nyní zastavit, abyste se s ním později nemuseli vypořádávat sami. Oceňujeme všechna slova obdivu, ale požadujeme několik konkrétních činů: poskytnutí těžkých zbraní Ukrajině, uvalení tvrdých sankcí na Rusko a udělení Ukrajině statusu kandidátské země EU. To jsou tři nejkratší cesty k míru. Jediné, co je potřeba, je politická vůle v klíčových hlavních městech. Mojí prací je to generovat.

Válka je okamžikem pravdy a musíme zřetelně vidět celkový obraz. Evropa se mění. Globální řád už nikdy nebude stejný. Z požárů této války se rodí nový svět a je na nás, Evropanech, abychom jej utvářeli. Bude to uspořádání, ve kterém moc vytváří pravdu? Nebo uspořádání, ve kterém záleží na mezinárodním právu? Budeme my a naše děti žít ve století války a tyranii nebo ve století míru a svobody? To jsou otázky, které budou zodpovězeny tak, či onak. Nikdo z vás není divák. Všichni jste účastníci a ti, kteří činí rozhodnutí.

Pomozte nám vytvořit nový a lepší světový řád. Ukrajina je centrem celosvětového boje za svobodu. Ukrajina bojuje za lepší budoucnost. Nejen vlastní, ale i evropskou. Budoucnost, ve které vlády budou volené a odpovědné. Budoucnost, ve které mají národy právo rozhodovat se o své vlastní cestě. Budoucnost, ve které je svoboda posvátnou hodnotou, a to jak na ulici, tak na internetu. Budoucnost, ve které na vynálezech, spolupráci a nápadech záleží víc než na zbraních, příjmech z ropy a propagandě.

Nyní musíme bojovat za tuto budoucnost a vyhrát ji v boji proti tyranii a silám minulosti. Potřebujeme vás všechny na palubě, pokud souhlasíte s ukrajinskou vizí budoucnosti Evropy. Spojte s námi síly. Darem, příspěvkem, ukázkou či žádostí, aby vaše vláda jednala. Je čas se rozhodnout. Požadovaná rozhodnutí jsou jasná. Potřebujeme morální čistotu a statečnost. Válka je okamžikem pravdy a časem, kdy je potřeba jednat rozhodně. Na všechny z vás se spoléhám.

Děkuji vám všem za pozornost a přeji vám dnešní plodnou diskuzi.

 

Odkazy:
YouTube: Dmytro Kuleba at the Time to Decide Europe Summit 2022