Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Zahájí EU vojenský zásah v Libyi?

Evropský parlament začal na plenárním zasedání projednávat, jaké stanovisko zaujmou země EU k probíhajícím nepokojům v Libyi. Europoslanci jednohlasně volají po okamžitém zastavení násilí proti civilistům a ke svržení Kaddáfího režimu. Chtějí, aby OSN vydala rezoluci o bezletové zóně a aby do země proudila humanitární pomoc. Konečné rozhodnutí padne v pátek 11. března na jednání s Radou.

 

Jde Evropské unii o pomoc libyjskému lidu, nebo o výhodnou investici do nově vznikající infrastruktury?

Baronka Ashtonová na začátku plenárního zasedání ve Štrasburku vytyčila jasné cíle, jak se postavit k nepokojům v jižních zemích. Samotný demokratický přechod by Unie měla  přenechat přímo občanům postižených zemí a EU by jim měla pouze pomáhat.

Dále je potřeba zajistit bankám mandáty. Například Evropská investiční banka v Egyptě už investovala miliony eur, s mandátem by se investice mohla zdvojnásobit. Víc peněz na novou infrastrukturu dostane ta země, která bude v demokratickém přechodu postupovat rychleji. Baronka Astonoshová podotkla, že obyvatelstvo o tyto peníze projevuje zájem.

Komise připravila materiály pro Radu, která se sejde v pátek. Po skončení jednání s Radou baronka pojede do Káhiry, kde se sejde se zástupcem Arabské ligy a oznámí mu výsledek jednání.

 

Co kdyby Evropská unie začala sestřelovat Kaddáfího letadla?

Podle Daniela Cohn-Bendeta Evropská unie Kaddáfího režim  podporovala. Svědčí o tom například chování italského premiéra Berlusconiho, který chtěl libyjské uprchlíky posílat zpět za Kaddáfím. Evropa by měla přijmout uprchlíky.

„Uznejte prozatimní vládu, jenom ta je dovede k demokracii. Kaddáfí nesmí vyhrát,“ vybízel francouzský europoslanec baronku Ashtonovou. Ta je zatím k uznání vlády zdrženlivá, protože chce mít jistotu, že stejné se přeje většina parlamentu a OSN.

Daniel Cohn-Bendet se nebojí vojenského zásahu v zemi. Podle něj by se libyjský lid měl osvobodit zbraněmi. Rozsáhlé bombardování by šlo zastavit vyhlášením bezletové zóny. Kdyby Kaddáfího letadla vzlétla, mohli by je sestřelit, čímž by dali jasně Kaddáfímu najevo, že bombardovat vlastní občany nebude.

 

 

Nové podmínky na řešení sporu mezi Izraelem a Palestinou

Verhofstadt Guy ze Skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu požaduje, aby OSN vydala rezoluci o bezletové zóně a aby se zintenzivnila pomoc do země, především dovoz léků. To by se podle něj mělo stát nejpozději teď hned, reálně nejpozději v pátek.

To co se děje v Libyi a v Tunisku je historická událost, která vytváří optimální podmínky pro vyřešení sporu mezi Izraelem a Palestinou. Mohlo by začít mírové jednání se státem Palestinou.

Europoslanci navrhují opět zmrazit majetek vůdce státu, jako se to stalo v Tunisku a Egyptě. Již dnes budou v Bruselu jednat zástupci všech členských zemí sedmadvacítky a s výsledkem jednání baronka Ashtonová odletí do Káhiry na jednání se zástupcem Arabské ligy.

Pokud se od začátku nepodaří zajistit nové vládě během euforie z nové budoucnosti plnou finanční transparentnost pomocí Internetu, je pravděpodobné, že se nově vzniklé mocenské elity propojí s finančním kapitálem a samozřejmě a zcela zákonitě tím ztratí o vysoké ideály zájem.