Strana zelených bude v pondělí 19. října 2015 od 8:00 hodin demonstrovat před krajským úřadem v Ústí nad Labem proti prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí. Podle dostupných informací se vláda chystá prolomit limity již toto pondělí. Ministr Mládek kvůli těžbě prosazuje zbourání 180 domovů v Horním Jiřetíně a přiblížení těžby na 500 metrů od Litvínova.
Na místo má přijet na 500 horníků, kteří ve své pracovní době budou demonstrovat za prolomení limitů. Strana zelených jim chce vytvořit protiváhu a přesvědčit vládu, že prolomení limitů je nesmyslné.
Podle Zelených pro obyvatele Ústecka z těžby uhlí neplyne nic dobrého. Hrozí jim například zdravotní a jiné následky. Jen samotná investice do jejich následné léčby podle vědců Univerzity Karlovy dosáhne 1, 3 bilionů korun.
Oblast Ústecka se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti. Jedním z argumentů je, že těžba zvýší počet pracovních pozic. Zelení nesouhlasí, podle nich jsou to právě limity, které chrání 4 964 pracovních pozic v regionu, po jejich prolomení bude zajištěno jen 851 pozic.
V sázce je i devastace krajiny a ohrožení kulturních památek. Povrchová těžba nenávratně zničí desítky km² krajiny, včetně zemědělské půdy a veškerého života. Ta nebude vhodná k znovuosdílení ani za 100 let. Kulturní památky jsou v ohrožení především kvůli následným sesuvům půdy, které těžbu doprovázejí. Zámek Jezeří zatím odolává těžbě a s ní spojeným sesuvům půdy, ale jak dlouho to ještě dokáže?
Zelení místo toho požadují navýšení vládních investic do tvorby pracovních míst v moderních energetických odvětvích, rekvalifikačních programů pro zaměstnance těžebního průmyslu a do zvýšení kvality života pro všechny obyvatele Ústeckého kraje.
„Česká republika je třetím největším vývozcem elektřiny v Evropě, ročně vyvezeme víc elektřiny, než spotřebují české domácnosti. Opravdu je nutné pokračovat v ničení krajiny a měst kvůli uhlí, které nepotřebujeme?“ ptají se.
Zelení si uvědomují, že demonstrovat v době pracovní doby je pro mnohé nemožné, jako alternativu nabízejí k podpisu petici.