Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Za prasečí hlavu položenou před vchodem do mešity padly nepodmíněné tresty

Silvestrovský večírek pro skupinku osob z francouzského Mayotte neskončil zrovna nejšťastněji. V podnapilém stavu se totiž rozhodly, že pohodí před vchod do mešity prasečí hlavu, která jim zbyla od večeře. Soudce pro jejich počínání neměl pochopení a čin kvalifikoval jako psychické násilí.

 
Psychické násilí na muslimských občanech v podání sympatizantů skupin Pro Vlast a Islám v České republice nechceme
V České republice se podobného psychického násilí s náboženským podtextem opakovaně dopouští příznivci skupin Islám v České republice nechceme a Pro Vlast.
 

Malika Lenormard (44), manželka vojáka a hostitelka silvestrovského večírku francouzských vojáků a policistů, si spolu se Sarah Leduc (36) řekly, že by rády věděly, co by se stalo, kdyby daly prasečí hlavu před mešitu. Malika Lenomard dodala hlavu, Sarah Leduc se s ní nechala manželem, četníkem Sébastienem Milinem (34), odvézt autem k mešitě, a před ni hlavu položila.

Oběma ženám, které useknutou prasečí hlavu před vchod umístily, byl udělen trest odnětí svobody na tří měsíce za psychické násilí, k tomu dalších šest měsíců s podmínkou na dva roky. Podmíněně bylo odsouzeno i dalších šest osob, které se na akci podílely. Četník Sebastian Milin dostal šest měsíců s dvouletou podmínkou.

Kromě toho jim byla uložena pokuta €3.000, mnohem více však musí zaplatit asociaci, která mešitu spravuje.

S označením činu za psychické násilí nesouhlasil obhájce, který prohlásil, že se obžalovaní dopustili rouhání a rouhání není trestné.

Obviněni byli původně z podněcování náboženské nenávisti, protože před vchod umístili symbolický znak v podobě hlavy prasete, soud však nakonec jejich čin překvalifikoval na psychické násilí.

Protože 95 % obyvatel Mayotte jsou muslimové, vyvolala prasečí hlava před mešitou všeobecné rozhořčení a bouřlivé demonstrace.

Podle La Libération vyšetřování zpočátku bránili francouzští vojáci. Jejich zástupce velitele legionářů nařídil mlčení svědků, protože v Dzaoudzi má základnu cizinecká legie. Když vyšetřování i přes zákaz o případu mluvit pokročilo k odhalení pachatelů, zástupce velitele sám viníky prozradil.

Ani v České republice podobné náboženské útoky nejsou ojedinělé, za všemi stojí příznivci islamofobní skupiny Islám v České republice nechceme.

Mezi nejznámější případy patří rozlití prasečí močůvky v parku na Letné noc před konáním muslimské modlitby na protest proti policejnímu zásahu během hlavní páteční modlitby, a zakopání několika prasečích hlav na soukromých pozemcích muslimů v Teplicích během konání přednášky exmuslima Lukáše Lhoťana.

Tento týden byla údajně polita hlavní pražská mešita a sídlo Islámské nadace vepřovou krví. K činu se přihlásila skupina Pro Vlast.

 
Odkazy:
A Mayotte, prison ferme pour avoir déposé une tête de cochon devant
Mayotte: prison ferme pour avoir déposé une tête de porc devant une mosquée
Mosquée à Mayotte : prison ferme pour les profanateurs