Neděle 14. července, 2024
Evropský rozhled

Z výstavy ke sto dnům ukrajinského odporu „100 DAYS OF RUSSIAN WøARId“

 

V neděli 5. června 2022 se na Staroměstském náměstí v Praze u stánku pražského Majdanu konala výstava „100 DAYS OF RUSSIAN WøARId“, v překladu „100 dní ruské války/světa“. Podobná výstava se v červnu 2022 uskuteční v tuctu evropských měst a zobrazuje, jak Ukrajina, s podporou celého světa, brání svou nezávislost a evropské demokratické hodnoty.

 

Fotografie devíti umělců, které vybrala nadace Act for Ukraine!, zobrazují strašlivé dopady invaze takzvaného „ruského světa“. Mariupol, Charkov, Buča, Irpiň, Borodjanka, Hostomel, Černihiv… Tato města utrpěla největší škody a každé z nich má svou historii odporu. Nafotili je Dmytro Kozatský, Vjačeslav Ratynský, Konstantin Reutský, Michajl Palinčak, Roman Jeremenko, Stas Jurčenko, Serhij Kušnirenko, Serhij Savojský a Anna Ozerčuková.

„Shromáždili jsme fotografické důkazy o genocidě, kterou páchá na ukrajinském území ruská vláda podporovaná 75 % svých občanů. Umírají děti, miliony lidí se schovávají ve sklepích před vřískotem sirén a ostřelováním. Ne takovou realitu jsme si přáli, a proto se budeme bránit do vítězného konce. Děkujeme všem zemím, které nás podporují v obraně naší nezávislosti a v boji za svobodu a důstojnost. Ukrajina obnoví svá města a vesnice, obnoví mír a vybuduje si právo žít ve svobodné a demokratické zemi,“ řekla Janina Basysta, generální ředitelka nadace Act for Ukraine! Její výrok byl napsán na vstupním plakátu k výstavě.

Fotografie byly opatřeny QR kódy, skrze které návštěvníci mohli podpořit ukrajinskou armádu. Lidé už si na situaci v Ukrajině začínají zvykat a tím klesá i výše sponzorských darů, přestože válka stále ještě trvá. Finanční dar lze poslat i bez QR kódu přímo na stránkách nadace, nebo na účet Velvyslanectví Ukrajiny v Praze.