Středa 24. dubna, 2024
Evropský rozhled

YouTube je plný falešných experimentů

 

Na YouTube jsme viděli skvělý experiment, jak snadno rozsvítit žárovku. Stačilo k tomu jen magnetické feritové mezikruží, slaná voda a 230V žárovka, kterou do roztoku s magnetem ponoříme. Něco jsme ale na experimentu museli splést, protože naše žárovka nesvítila. Nakonec jsme se rozhodli, že pro ilustrační obrázek bude stačit fotku upravit v GIMPu. Nikdo to stejně nepozná.
Na YouTube jsme viděli skvělý experiment, jak snadno rozsvítit žárovku. Stačilo k tomu jen magnetické feritové mezikruží, slaná voda a 230V žárovka, kterou do roztoku s magnetem ponoříme. Něco jsme ale na experimentu museli splést, protože naše žárovka nesvítila. Nakonec jsme se rozhodli, že pro ilustrační obrázek bude stačit fotku upravit v GIMPu. Nikdo to stejně nepozná.

 

Desinformace se netýkají jen politické sféry, ale zasahují i do vědecké a technické oblasti. Pokud vás například bude zajímat, jak si sestavit obnovitelný zdroj energie a budete se chtít inspirovat DIY tutoriály na YouTube, nespatříte už vlastně nic jiného, než vymyšlené experimenty.

Najdete zde například návody, jak se zdarma a neomezeně připojit na 5G síť, a postačí vám k tomu pouhá žiletka s magnetem. Je sice pravda, že 5G síť bude zranitelnější než 4G síť, ale určitě ne natolik, aby se dala hacknout pouhým magnetickým mezikružím umístěným do vzduchu. Přesto je na YouTube takových videí ke shlédnutí několik desítek a jsou šířena velkým množstvím různých kanálů. Na videích nevidíte, kdo experimenty provádí, ale jsou vidět experimentátorovy prsty a podle těch lze snadno určit, že všechna falešná videa na všech kanálech jsou pouze z jeho vlastní produkce.

Zjišťovali jsme v českém i slovenském prostředí, zda jsou lidé podobnému experimentu schopni věřit. Zaměřili jsme se na mladou IT generaci, která věřila, že takto 5G síť půjde hacknout. Poté jsme zkusili redaktora významného propagandistického portálu, doufaje, že jako tvůrce desinformací bude mít větší talent odhalit cizí desinformaci. Bohužel.

Mezi další falešné experimenty patří tutoriály, jak získat „volnou energii“, která rozsvítí 230V žárovku. To si vezmete opět magnetické mezikruží, omotáte ho drátem a konce drátu připojíte k objímce žárovky. Žárovka svítí! Bohužel však jen ve fantazii toho stejného chlapce, jehož prsty jsou k vidění i na těchto videích. Videí natočil opět celou řadu a experimenty různě vylepšuje, mnohdy k rozsvícení žárovky stačí jen magnetické mezikruží položené na stole, na které přiložíte dva zapalovače. Doporučuje dokonce ponořit magnet do slané vody v kelímku a žárovku zasadit do kelímku jako do objímky. I to žárovku rozsvítí!

Opět jsme se s videy obrátili na různé osoby z českého prostředí, tentokrát na starší generaci. Začali jsme u dlouholetého zaměstnance Akademie věd, který v mládí exceloval v technických oborech na předmětových olympiádách. Ten podvod odhalil ihned. K tomu, aby obvodem procházel aspoň nějaký proud, je zapotřebí, aby magnet a cívka byly vůči sobě v pohybu. Ani na jednom z videí takový pohyb ale není. (My ještě dodáme, že teď se nebavíme o elektromagnetu, ale prostě jen o magnetu, proto je pohyb klíčovým a fundamentální základem celého experimentu).

Se stejnými videy jsme zkusili oslovit ještě nadšence do radiotechniky, který si doma lepí elektrické obvody, zkrátka si rád „bastlí“. Ten se začal smát a řekl: „A víš, že magnet, pokud se nepohybuje, má z hlediska elektromagnetického pole stejný účinek jako nezmagnetovaný ferit?“ Následovaly vtipné poznámky, jestli u toho mumláme zaříkávadla, nebo čerpáme energii z vesmíru. Následně nastínil, že pokud chceme tu žárovku vážně rozsvítit, bude potřeba k ní přivézt aspoň dráty s 240V.

Na sociální síti Facebook jsme byli úspěšnější, tam lidé experimenty obdivovali jako geniální nápady.

Podle diskusí na YouTube se zdá, že celá řada lidí z různých koutů světa podvod odhalila a snaží se falešné experimenty, ale i celé kanály, které je produkují, reportovat. YouTube je ale zatím neodstranil a bohužel je každému zájemci o fyzikální experimenty nabízí ke shlédnutí mezi prvními výsledky vyhledávání. Proklikat se tak ke skutečným fyzikálním experimentům je na YouTube prakticky nemožné.