Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Younis Abdurrahman Chekkouri – Maročan, který byl po více než 13 letech propuštěn z Guantánama

Po téměř 14 letech věznění na Guantánamu byl propuštěn marocký vězeň Younis Abdurrahman Chekkouri. Chekkouri byl zajatý v prosinci 2001 na území Pákistánu, když prchal do Afghánistánu s bojovníky al-Kájdy. Na Guantánamu byl držen od května 2002, ačkoliv nebyl nikdy z ničeho obviněn.

 
Guantanamo Files, WikiLeaks
 

Spis Younise Abdurrahnana Chekkouriho z Guantánamské věznice je volně dostupný na webových stránkách WikiLeaks spolu s další téměř tisícovkou dokumentů pod označením Guantanamo Files.

Ve spisu se uvádí, že zadržený spoluzakládal marockou islámskou bojovou skupinu GICM (z angl Moroccan Islamic Fighting Group). Dohlížel na operace GICM v Afghánistánu, Sýrii a Turecku. Měl pravděpodobně velmi blízko k Usámu bin Ládinovi a hrál ústřední roli při koordinaci vzájemné podpory mezi GICM a al-Kájdou, včetně poskytování bojovníků GICM na bojové operace al-Kájdy v Aghánistánu a pro uskutečňování teroristických útoků v Evropě.

Zapojil se do bojových akcí proti USA a koaličním silám jako velitel GICM v afghánském Bagramu, kde mají Američané leteckou základnu, a v Tora Bora, oblasti, kde sváděli Američané boje s Talibanem a al-Kájdou. Byl zajat spolu s dalšími extremistickými bojovníky prchajícími z Tora Bora.

Zadržený provozoval marocký výcvikový tábor v Deruntě. Cvičil militantní bojovníky používat výbušniny, chemické zbraně a učil je vojenskou taktiku v Džalálábádu a v Deruntě.

Vězeň byl ve spisu vyhodnocen jako vysoké bezpečnostní riziko, po propuštění by ve svých teroristických aktivitách pokračoval, navzdory tomu byl tento týden propuštěn bez jediného obvinění.

 
Životopis

V roce 1988 Younis Abdurrahnan Chekkouri dokončil všeobecné vzdělání ve svém rodném městě Safi. V letech 1988-90 studoval marockou univerzitu v Jedidě, ale nedokončil jí. V roce 1990 se zadržený rozhodl odjet do Afghánistánu a podílet se na extrémistických aktivitách. Dva roky pracoval ve World Goodness Committee v Péšávaru. V letech 1994-96 navštěvoval mezinárodní islámskou univerzitu v Islámábádu, kde navštěvoval kurz základů náboženství. Uvádí, že v letech 1996-2001 byl osobou samostatně výdělečně činnou v syrském Damašku. Jeho bratr Radwan al-Shakouri byl na Guantánamu již dříve zadržován.

V roce 1997 navštívil Jemen, aby se setkal s Alžířanem Abdulkadarem. Na Abdulkadarovo doporučení odcestoval do Damašku, kde navštěvoval mešitu Abu Nur a studoval u náboženského vůdce Mufti Sheikha Keftara. V roce 1999 se přestěhoval do Afghánistánu a spolu s Muhammedem al-Guerbouzim aka Abu Issou položil základy GICM, čímž poskytl Maročanům alternativu k al-Kájdě a Talibanu.

Zadržovaný uvedl, že GICM podporoval islámský extrémismus v Čečensku, ale kvůli cestovním komplikacím zůstal v Afghánistánu. Dále uvedl, že GICM nevěří v extrémistické názory a podporuje život podle Koránu. V roce 2000 zadržený odcestoval do Turecka a Sýrie studovat teologii. Později odcestoval na pouť do Saúdské Arábie a následně se vrátil do Sýrie.

V červenci 2001 se zadržený vrátil do Afghánistánu spolu s dalšími členy GICM, aby pomohli s reorganizací a restrukturalizací GICM. Zadržovaný byl zodpovědný za vojenské záležitosti GICM. Zatímco byl vojenským komisařem, seznámil se s Mahmoudem, talibanským ministrem financí.

Poté, co americké a koaliční síly zaútočily na Kábul, se zadržený, jeho bratr a několik dalších bojovníků GICM přestěhovali do Džalábádádu, kde jim byl poskytnut úkryt. Zadržený se schovával v Džalábádádu asi dva měsíce a poté utekl do oblasti označované ve spisu jako MO-499. Když se dostali do oblasti Tora Bora, oddělil se se svým bratrem od skupiny a šel pěšky šest hodin do vesnice. 9. prosince 2001 zamířil do Pákistánu za svou manželkou, která Džalálábád opustila dříve.

Zadržovaný prchal z Tora Bora spolu s 84 dalšími arabskými bojovníky pod vedením velitele al-Kájdy Ali Muhammeda Abdula Aziza al-Fakhriho aka Ibna al-Shaykha al-Libiho. Na konci prosince 2001 zadržely pákistánské síly skupinu nedaleko Parachinaru a transportovali je do pákistánského vězení. Během převozu se někteří vězni vzbouřili, převrátili vozidlo a zabili několik členů stráže. Zadrženému se povedlo uprchnout a byl později znovu chycen. 1. ledna 2001 byl převezen do amerického záchytného centra v Kandaháru.

 
Odkazy:
The Guantanamo Files: Younis Abdurrahman Chekkouri