Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

WHO žádá o okamžité zrušení příkazu k evakuaci z Gazy, aby bylo chráněno zdraví a omezeno utrpení

Tisková zpráva Světové zdravotnické organizace.

 

WHO se připojuje k výzvě OSN, aby Izrael okamžitě zrušil příkaz k evakuaci více než milionu lidí žijících severně od Vádí Gazy. Hromadná evakuace by měla katastrofální následky pro pacienty, zdravotnické pracovníky a další civilisty, kteří by zůstali pozadu nebo se ocitli v hromadném pohybu.

 

Vzhledem k pokračujícím leteckým útokům a uzavřeným hranicím nemají civilisté žádné bezpečné místo, kam by mohli jít. Téměř polovina obyvatel Gazy je mladší 18 let. S ubývajícími zásobami bezpečných potravin, čisté vody, zdravotnických služeb a bez odpovídajícího přístřeší budou děti i dospělí, včetně starších osob, vystaveni zvýšenému riziku onemocnění.

Palestinské ministerstvo zdravotnictví informovalo WHO, že není možné evakuovat zranitelné pacienty z nemocnic, aniž by došlo k ohrožení jejich životů. Mezi zranitelné pacienty patří ti, kteří jsou kriticky zraněni nebo odkázáni na přístrojové vybavení. Jejich přesun uprostřed bojů bezprostředně ohrožuje jejich životy.

Dvě nemocnice ministerstva zdravotnictví na severu Gazy, které jsou stále v provozu, výrazně překročily svou celkovou kapacitu 760 lůžek a jsou značně přeplněné. Z tisíců pacientů se zraněními a dalšími potížemi, kterým je v nemocnicích poskytována péče, jsou stovky těžce zraněných a více než 100 pacientů vyžaduje kritickou péči. Jedná se o ty nejnemocnější z nemocných. Mnoho tisíc dalších, rovněž se zraněními nebo jinými zdravotními potřebami, nemá přístup k žádné péči.

Stísněný časový rámec, složitá logistika přepravy, poškozené silnice a především nedostatek podpůrné péče během přepravy, to vše zvyšuje obtížnost jejich přesunu.

Čtyři nemocnice ministerstva zdravotnictví na jihu Gazy jsou navíc již nyní na hranici své kapacity nebo ji překračují a chybí jim kapacity pro kritickou péči a zásoby potřebné k ošetření dalších pacientů.

Nedostatek zdravotnického materiálu již ohrožuje pacienty a ztěžuje práci zdravotnickým pracovníkům. Zásoby, které WHO v Gaze předzásobila, byly z větší části spotřebovány.

Dne 9. října se generální ředitel WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus setkal s egyptským prezidentem Abdem al­‑Fattáhem as­‑Sísím, který souhlasil s žádostí WHO o usnadnění dodávek zdravotnických a dalších humanitárních zásob WHO do Gazy přes hraniční přechod Rafáh.

WHO připravila zdravotnické zásoby ve svém logistickém centru v Dubaji a je připravena je dopravit do egyptského Areše – pouhých 20 minut od Rafáhu – jakmile obdrží povolení k přistání. Zásoby by stačily na ošetření více než 300 000 pacientů s různými zraněními a nemocemi.

WHO žádá o okamžité zřízení humanitárního koridoru pro jejich další bezpečné doručení do zdravotnických zařízení v Gaze, a to i přes Rafáh.

WHO opakuje svou žádost o humanitární přístup pro životně důležité zásoby a dodávky paliva, vody a potravin, o ochranu civilistů, zdravotnických pracovníků a zdravotnické infrastruktury podle mezinárodního humanitárního práva a v neposlední řadě o ukončení nepřátelských akcí a násilí.

 

Odkazy:

WHO pleads for immediate reversal of Gaza evacuation order to protect health and reduce suffering

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.