Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Vytvořili jsme Facebookového detektiva na potlačování nenávistných nálad ve společnosti

 
Facebooková stránka věnovaná Vladimíru PutinoviDíky Facebookovému detektivovi jsme například zjistili, kteří Češi přojevili před lety zájem zapojit se do činnosti proruských desinformačních médií na území České republiky – jednoduše odpověděli na inzerát na facebookových stránkách Vladimíra Putina, kde toto zaměstnání nabízeli.
 

Kdo náš kanál sleduje delší dobu, si jistě uvědomuje, že nejsme jen skupina lidí, která píše články na webové stránky, ale že jsme především skupina programátorů a vědců, která své znalosti využívá k rozkrývání dění na extremistické scéně. O naší úspěšnosti svědčí řada odvetných reakcí, ať už jde o fyzické ataky nebo právní žaloby zakázat nám naší publikační činnost.

Jedno z posledních zatím nepodaných trestních oznámení směřuje na zveřejňování seznamů facebookových fanoušků nenávistných skupin, jako je Islám v České republice nechceme. Cílem, proč to děláme, je jednak ukázat lidem, že téměř každá aktivita na Facebooku je veřejně dohledatelná, jednak se snažíme omezit počet fanoušků skupin, které šíří nenávist.

Domníváme se, že zveřejňovat veřejné informace není trestný čin a nedopouštíme se ani porušování ochrany osobních údajů.

Proto jsme se po webovém pavoukovi a různých forenzních nástrojích na odkrývání autorů fotografií rozhodli vytvořit javaskriptovou aplikaci, skrze kterou si budete moci o každém uživateli Facebooku najít velké kvantum na první pohled skrytých informacích.

Jde o první verzi Facebookového detektiva, která prodělá ještě řadu změn k lepšímu. Zatím umí vyhledávat základní údaje o profilech – co kde komentovaly, olikovaly, kde jsou na fotografiích, k jakým patří skupinám. V budoucnosti přidáme mnoho dalších funkcí včetně skriptu, který vám z url odkazu zjistí ID profilu a rozkopíruje ho do všech polí. Zaměříme se také na facebookové stránky a skupiny, aby bylo možné zjistit, kdo například zval k přidání se k té či oné skupině, či k olijkování té či oné stránky.

Věříme, že naše snahy oceníte a Facebookový detektiv vám pomůže v efektivním potlačování nenávistných nálad ve společnosti.