Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Výsledky Měsíce ukrajinské kulturní diplomacie na Wikipedii

 

V březnu 2023 proběhl na Wikipedii již třetí ročník Měsíce ukrajinské kulturní diplomacie. Jeho cílem bylo vytvořit a vylepšit články o Ukrajině a ukrajinské kultuře v co největším počtu jazyků.

 

Měsíc ukrajinské kulturní diplomacie je iniciativa věnovaná slavným ukrajinským osobnostem umění z oblasti filmu, hudby, literatury, architektury, designu, které významně přispěly ke světové kultuře. Také kulturním fenoménům – od memů až po ukrajinské symboly odolnosti. Měsíc společně uspořádaly Wikimedia Ukrajina, Ukrajinský institut a Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny.

„Jedná se o třetí Měsíc ukrajinské kulturní diplomacie od roku 2020, od té doby, co ministerstvo zahraničních věcí tuto iniciativu v roce 2020 spustilo. Totální agrese Ruské federace ji nejen nedokázala zastavit, ale naopak ji ještě umocnila. Jsem vděčný každému autorovi, který letos reagoval na naši výzvu a vytvořil a vylepšil téměř 1 500 článků o Ukrajině v 64 jazykových sekcích. Společným úsilím státu a občanské společnosti čelíme ruské propagandě a systematicky aktualizujeme globální informační prostor pravdivými fakty o Ukrajině a její kultuře,“ komentoval Dmytro Kuleba, ministr zahraničních věcí Ukrajiny.

Do kampaně se zapojilo 154 účastníků z celého světa. Napsali 1 401 nových článků a vylepšili 85 stávajících v 64 různých jazykových sekcích Wikipedie. Konkrétně vytvořili články o větě „Sláva Ukrajině!“ v estonštině, o divadelní hře Natalka Poltavka ve francouzštině, o filmech Země a Stíny zapomenutých předků v maďarštině, o Ivanu Marčukovi v japonštině, o románu Město od Valeriana Pidmohylného v arabštině a o Muzeu umění Kuindži v čínštině.

„Chtěl jsem nějak pomoci Ukrajině. Napadlo mě, že jedním ze způsobů je zvýšit povědomí o hloubce ukrajinské kultury. Tentokrát jsem se zaměřil konkrétně na překlady článků o zajímavých místech na Ukrajině, jako jsou muzea, divadla a operní domy. Doufám, že tyto informace přimějí více lidí, aby po válce navštívili Ukrajinu, a přinesou tak nějaké příjmy z turistického ruchu,“ – účastník Nyagoslav Zhekov z Malajsie.

Některá témata byla mezi přispěvateli obzvláště oblíbená a dočkala se pokrytí v největším počtu jazykových sekcí: Kyjevská madona, majolikový kohout z Vasylkova, spisovatelka a historička Olena Apanovyč a další. Objevily se i články v méně rozšířených jazycích: o obraze z Petrykivky v tiapštině, o ukrajinském věnci v baskičtině, o románu Maria Ulas v gudžarátštině, o Eneidě ve velštině a o paljanycji v indonéštině.

„Do vaší kampaně jsem se zapojil na počest své zesnulé matky. Byla v Evropě v polovině 60. let a vážila si dětské knížky na motivy ukrajinské pohádky o rukavičce, ve které žijí lesní zvířátka,“ řekl účastník Omotecho z Japonska, který se do projektu zapojil potřetí.

Nejaktivnější účastníci Měsíce ukrajinské kulturní diplomacie brzy obdrží od organizátorů certifikáty o účasti a ceny.

 

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.