Pátek 12. července, 2024
Evropský rozhled

Vyjádření úcty k památce neznámého muže, který se zastřelil před Úřadem vlády České republiky

Neznámý důchodce, který se před Úřadem vlády zastřelil z dosud nezveřejněných příčin, se již stal pro mnohé, zejména odpůrce vládní pětikoalice, hrdinou.

 

V neděli 6. listopadu 2022 se před Úřadem vlády České republiky na pražském nábřeží Edvarda Beneše konalo komorní shromáždění k vyjádření úcty neznámému muži, který se zde zastřelil 31. října. Shromáždění svolal Jindřich Karel.

 

U Strakovy akademie je pietní místo, kde plápolají stovky svíček za neznámého důchodce, který se zde z dosud nezveřejněných příčin zastřelil. Stalo se tak v mezidobí demonstrací Česká republika na 1. místě, lidé jsou tak ochotni přijmout představu, že se zastřelil někdo, kdo neunesl politickou a ekonomickou situaci této doby.

Přímo na místě Jindřich Karel sdělil, že zemřelý byl do tří dnů zpopelněn a k urně se nikdo nepřihlásil. Policie údajně nechce sdělit motiv, který vedl starého pána k sebevraždě, ačkoliv je jim znám. Důvodem je, že se blíží výročí 17. listopadu.

V diskusi s účastníky shromáždění dále uvedl, že dluhy se netýkají jen ztroskotanců, že se do podobné situace dostávají například i policisté. Exekuce a dluhy vnímá jako nástroj, jak pronásledovat a umlčovat lidi.

Jeho vyjádření jsme neověřovali.

Shromáždění se účastnili odpůrci vládní pětikoalice, z nichž někteří se v minulosti účastnili ruských piet na Olšanských hřbitovech, jmenujme Pavla Matějku či Miroslava Kelnara.

Podle ochranky by sebevrahem mohl být muž, který před Úřad vlády chodíval každé pondělí s transparentem a megafonem, a to od posledních voleb do Poslanecké sněmovny.