Neděle 26. května, 2024
Evropský rozhled

Vyjádření generálního tajemníka OSN pro tisk k situaci na Blízkém východě

13. října 2023, New York

 

Vážení zástupci médií. Chtěl bych se s vámi podělit o některá klíčová sdělení, která sdělím Radě bezpečnosti.

 

Situace v Gaze dosáhla nového nebezpečného dna.

Po strašlivých teroristických útocích Hamásu na Izrael, při nichž minulou sobotu zahynulo více než 1 200 lidí a tisíce dalších byly zraněny, následovalo intenzivní bombardování Gazy, při němž již zahynulo 1 800 lidí a tisíce dalších byly zraněny.

Po několika dnech leteckých úderů izraelské obranné síly nařídily Palestincům ve městě Gaza a jeho okolí, aby se přesunuli na jih území.

Přesun více než milionu lidí přes hustě obydlenou válečnou zónu na místo bez jídla, vody a ubytování, když je celé území v obležení, je nesmírně nebezpečný – a v některých případech prostě není možný.

Nemocnice na jihu Gazy jsou již kapacitně vyčerpány a nebudou schopny přijmout tisíce nových pacientů ze severu.

Zdravotní systém je na pokraji zhroucení. Márnice jsou přeplněné, jedenáct zdravotníků bylo zabito při výkonu služby a v posledních dnech došlo k 34 útokům na zdravotnická zařízení.

Celé území čelí vodní krizi, protože infrastruktura byla poškozena a chybí elektřina pro pohon čerpadel a odsolovacích zařízení.

Naši pracovníci OSN a naši partneři pracují nepřetržitě na podpoře obyvatel Gazy.

Truchlíme za naše kolegy, kteří byli zabiti – jejich počet se každým dnem zvyšuje.

Jsem v neustálém kontaktu s vedoucími představiteli v celém regionu a zaměřuji se na způsoby, jak snížit utrpení a zabránit další nebezpečné eskalaci na Západním břehu Jordánu nebo jinde v regionu, zejména v jižním Libanonu.

Výměna palby přes modrou linii je velmi znepokojivá. Musí se zastavit.

Potřebujeme okamžitý humanitární přístup do celé Gazy, abychom mohli dodat palivo, potraviny a vodu všem, kdo je potřebují.

I války mají svá pravidla.

Je třeba respektovat a dodržovat mezinárodní humanitární právo a zákony o lidských právech; civilisty je třeba chránit a také je nikdy nepoužívat jako štíty.

A všechna rukojmí v Gaze musí být okamžitě propuštěna.

Je nezbytné, aby všechny strany – a ti, kdo na ně mají vliv – udělaly vše pro to, aby těchto kroků dosáhly.

Nakonec bych se chtěl vyjádřit k nenávisti, kterou tento strašlivý konflikt rozdmýchává – na celém Blízkém východě i ve světě.

Dehumanizující jazyk, který podněcuje k násilí, není nikdy přijatelný.

Vyzývám všechny vedoucí představitele, aby se vyslovili proti antisemitismu, protimuslimskému fanatismu a nenávistným projevům všeho druhu.

Nastal čas, aby se mezinárodní společenství spojilo v zájmu ochrany civilistů a nalezení trvalého řešení tohoto nekonečného cyklu smrti a ničení.

Děkujeme.

 

Odkazujeme:

UN Secretary-General’s remarks to the press on the situation in the Middle East

 

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.