Pondělí 24. června, 2024
Evropský rozhled

Vidíme jasně, co je třeba udělat

 

V sobotu 25. února 2023 se před pražskou budovou Ministerstva vnitra na Letné konalo pietní shromáždění „Vidíme jasně, co je třeba udělat“. Bylo připomínkou prvního výročí ruského vpádu do Ukrajiny a také 75. výročí komunistického puče v Československu. Na akci, mezi jejímiž pořadateli nechyběl Dárek pro Putina, Paměť národa, Milion chvilek pro demokracii a Velvyslanectví Ukrajiny v Praze, vystoupili velvyslanci Spojených států, Spojeného království, Německa, dále ukrajinský chargé d’affaires Vitalij Usatyj, nastávající prezident Petr Pavel a mnozí jiní vážení hosté. Pietní pochod byl zakončen před ukrajinských velvyslanectvím v ulici Charlese de Gaulla koncertem a zdravicemi.

 

Ačkoliv se sobotního odpoledne výrazně ochladilo oproti předchozím dnům, na Letnou dorazily tisíce účastníků.

 

Projevy na Letné

Prvním z řečníků byl Jiří Pavevět, který zahájil akci připomínkou 75. výročí komunistického puče v Československu. Pohrobci tehdejších komunistů do současné doby tvrdí, že šlo o nenásilné převzetí moci, ale není to pravda.

Komunisté nelegálně ozbrojili tak zvané lidové milice a ještě před 25. únorem začali zatýkat demokratické aktivisty a novináře.

Komunisty ovládaná policie obsadila důležitá místa v Praze i v dalších městech.

Nejviditelnějším odporem byl pochod studentů na Pražský hrad, který se odehrál právě 25. února 1948. Studenti byli rozehnáni policií a posléze vyhazováni ze škol.

Po únoru 1948 následovala temnota komunistických koncentračních táborů, zmanipulovaných politických procesů, mučíren a věznic přeplněných lidmi, kteří se totalitě postavili nebo kteří si prostě jen mysleli něco jiného.

V roce 1950 výročí režim oslavil vraždou faráře Josefa Toufara.

 

Jako druhý se slova ujal americký velvyslanec Bijan Sabet, který zopakoval oficiální stanovisko své země o trvalé podpoře Ukrajiny i České republiky.

„Obyvatelé Ukrajiny prokázali odhodlání bránit svou svobodu a předvedli své schopnosti na bojišti, bojují za obranu své demokracie a svého domova, ale bojují také za nás všechny, za naše sdílené hodnoty, za naší společnou bezpečnost,“ uvedl velvyslanec a zdůraznil, že Česká republika se dokázala postavit aktuálním výzvám a poskytnout bezpečné útočiště půl milionům Ukrajincům.

 

Ministr vnitra Vít Rakušan byl pořadateli označen za politika, u kterého udělali výjimku, aby mohl vystoupit se svým projevem.

Ministr se nevhodným přivítáním nenechal odradit a poděkoval občanům České republiky, že otevřeli své domovy a poskytli ukrajinským maminkám s dětmi ochranu. Myslí si, že to bude jednou vnímáno jako velký příběh humanity a úspěchu České republiky.

 

Dana Drábová zdůraznila, že Ukrajina dala přednost boji za svobodu.

 

 

Pochod k ukrajinské ambasádě

Pochod se uskutečnil po videomappingu na budovu Ministerstva vnitra.

Pořadatelé vyzvali účastníky, aby se v okolí ruské ambasády chovali jako lidé a neničili cizí majetek, i když by mělo jít o ruský majetek.

Dav několika tisíc lidí se následně vydal za motorkářskou skupinou, která jela v čele. U ruské ambasády zapíchali ukrajinské vlaječky do trávníku před velký dřevěný kříž.

Ačkoliv měl jít původně průvod Wolkerovou ulici, byl kvůli stavebním úpravám vozovky odkloněn jinou cestou.

Před ukrajinskou ambasádou lidé odevzdávali baterky, které budou symbolicky odeslány Ukrajině.

 

Projevy před ukrajinskou ambasádou

Mezi prvními promluvil ukrajinský chargé d’affaires Vitalij Usatyj, který dlouhá léta působil na Slovensku a jeho projevy jsou zatížené slovenštinou s ukrajinským přízvukem. Pro Čechy, kteří žijí v jazykové izolaci od východních zemí, jde o projevy těžko srozumitelné. Zveřejňujeme proto celý jeho projev přeložený do češtiny:

 

Vážený pane prezidente,

vážené dámy a pánové,

dnes bohužel uplynul rok od plně rozvinuté ruské agrese proti Ukrajině. Rok války. Nejhorší války od druhé světové války. Pamatujme však na to, že ruská ozbrojená agrese proti Ukrajině začala již v roce 2014 anexí Krymu. Ukrajina se stala štítem pro celou Evropu a celý civilizovaný svět.

Rusko plánovalo dobýt Kyjev během dvou nebo tří dnů, ale místo toho se dočkala silného odporu ukrajinské společnosti a celého civilizovaného světa. Ozbrojené síly Ukrajiny demonstrují odhodlání a odvážný boj za svůj lid, za svou zemi, za celou Evropu.

Dnes bych rád vyjádřil poděkování Vládě, Senátu, Poslanecké sněmovně Parlamentu a dalším orgánům státní moci a místní samosprávě České republiky, neziskovým organizacím a občanům České republiky za to, že od prvního dne agrese stojí za Ukrajinou a budou tu s námi až do našeho společného vítězství. Vítězství světla nad temnotou a dobra nad zlem.

Děkuji České republice za aktivní a konkrétní pomoc a to, jak dodáváte zbraně a vojenskou techniku pro potřebu ukrajinských ozbrojených sil, tak i poskytování humanitární pomoci.

Vážení čeští občané, jménem všech Ukrajinců vám chci poděkovat za vaši solidaritu, podporu, pomoc, za to, že otevíráte svoje domovy a srdce našim občanům a stále v tom pokračujete. Za veškerou materiální a morální podporu.

Více než 480 tisícům Ukrajincům poskytla Česká republika pomoc a především bezpečí. Skláním se za ně před vámi.

Ukrajinci si zvolili jasný směr. Sebevědomě směřujeme k EU a NATO.

Mimořádné předsednictví České republiky v Radě EU bylo pro Ukrajinu historickou událostí. Během předsednictví byla Ukrajina označena za prioritu a získala status kandidátské země.

V těžkých časech je nesmírně důležité mít spolehlivou podporu a podanou pomocnou ruku. Ukrajina vnímá a cítí, že Česká republika je naším spolehlivým partnerem.

Je nezbytné nazývat věci pravými jmény. Ruskou agresi válkou a mezinárodním zločinem. A proto musí být reakce mezinárodního společenství na tento zločin co nejsilnější.

Světové společenství v rámci Valného shromáždění OSN uznalo ruskou válku za agresi a dává znamení nejvyšším vojenským představitelům Ruské federace a dalším válečným zločincům, že budou postaveni před soud.

Byl to děsivý rok, ale stal se rokem naděje, rokem víry v naše vítězství, rokem jednoty Ukrajiny a Evropy.

Děkuji vám, drazí Češi, nikdy nezapomeneme na podanou pomocnou ruku v nejtěžším období ukrajinských dějin. Společně jdeme sebevědomě k vítězství, protože vítězství Ukrajiny je vítězstvím pro bezpečnost pro celou Evropu a svět.

Sláva Ukrajině! Sláva Česku!

Děkuji za pozornost.

 

 

Nadcházející prezident České republiky Petr Pavel uvedl, že Putinovi se podařil pravý opak toho, čeho chtěl dosáhnout.

Ukrajina se cítí být národem mnohem víc, než­‑li dřív. Západ se sjednotil. Rusové jsou považováni ve většině civilizovaného světa za barbary a Putin své zemi uškodil asi jako nikdo jindy před ním.

Zarážející je podobnost mezi našimi Sudetami a léty 1938 až 1939 a dnešní Ukrajinou. Tehdy se Hitler choval stejně jako dnes Putin ve vztahu k Ukrajině. Na rozdíl od nás se ale Ukrajina zmobilizovala a dodnes se hrdinně brání.

V závěru projevu zmínil, že Česká republika v devadesátých letech rozhodně nebyla vzorovou zemí pro vstup do Evropské unie a NATO, přesto jsme byli přijati. Ukrajina také není perfektní, ale naši pozornost, přízeň a podporu si zaslouží stejně jako jsme tehdy cítili, že si ji zasloužíme i my.

 

Nakonec promluvil velvyslanec Británie Metthew Field a jeho německý protějšek Andreas Künne.

 

Koncert a sněžení

Koncertní večer zahájila kapela z Charkova, z níž někteří členové jsou zároveň příslušníky Ozbrojených sil Ukrajiny.

Koncert probíhal navzdory tomu, že sněžilo a hrozilo, že vystupující prochladnou a budou mít omrzliny. Mrazivé nepřízni počasí byly vystavěny i nezletilé děti z ukrajinského sboru.

Evropský rozhled opustil událost pro nepřízeň počasí po osmé hodině večerní.