S dvoudenním posunem na sobotu 12. června 2021 si republika připomínala 79. výročí vypálení Lidic. Oficiální pieta předních představitelů státu byla z důvodu koronavirových opatření znepřístupněna veřejnosti, pozváni nebyli ani velvyslanci zastupující své země, kteří v minulých letech byli její tradiční součástí. Obě jmenované skupiny uctily památku tragických událostí z 10. června 1942 po skončení státního programu.
Kolem poledne se u hromadného hrobu zavražděných lidických mužů začaly scházet delegace velvyslanců a občanských spolků. Potkat bylo možné finského velvyslance Jukku Pesolu nebo běloruského velvyslance Valeryho Kurdyakova. Věnce položili zástupci Francie, Ázerbajdžánu, Německa, Luxemburska, Norska, Izraele i Palestiny, Japonska, Irska, Chile, Rakouska, Bulharska, USA, Rumunska a mnozí další.
Veřejnost přicházela osamoceně po celý den.
Mimo nich si vyhlazení Lidic tradičně připomínají aktivisté a osoby kandidující ve volbách. Mezi ně patřil například Pavel Matějka nebo politik SPD Zdeněk Lux.
Ve dvě odpoledne k hromadnému hrobu lidických mužů vyšla skupina desítek komunistů v čele s Miloslavou Vostrou a Stanislavem Grospičem. V průvodu pak šla Marta Semelová, Alena Grospičová, Květa Šlahúnková, zástupci Klubu českého pohraničí a Levicového klubu žen. Každý komunista nesl věnec nebo kytici s rudou stužkou, po jejich odchodu tak bylo na každém místě vidět nápisy KSČM. Na hrobu ležela rovněž kytice se stužkou Die Linke, kterou přinesli levicoví antifašisté.
Ke konci průvodu komunistů se s věncem připojil ruský diplomat. Následně zástupci ruské ambasády mluvili s ředitelem památníku Eduardem Stehlíkem a domluvené měli i setkání se starostkou Lidic.











