Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

Válka proti lobby kopírovacího průmyslu probíhá na všech frontách

Několik měsíců probíhá veřejná konzultace Evropské komise k přezkoumání kopírovacího monopolu. V ní se mohou občané k této problematice vyjádřit. Piráti tuto iniciativu podpořili jak letákovou kampaní tak i sérií vzdělávacích billboardů po celé republice. Pirátské strany z evropských zemí vyzývají k účasti na konzultaci také on-line kampaní. Nejaktivnějšími z evropských Pirátů, kteří tuto iniciativu vedou, jsou současná poslankyně Evropského parlamentu za švédskou Pirátskou stranu Amelia Andersdotter a dvojka českých Pirátů ve volbách do Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

 

 

Odpovědí na konzultaci je v současné době nasbíráno již přes 8000, přitom běžný počet odpovědí na konzultace Evropské komise se pohybuje kolem 300. Doba, do kdy je možné vyjádřit svůj názor na podobu a budoucnost copyrightu, byla prodloužena do 5. března . Ochranný svaz autorský (OSA)  tuto iniciativu  odsuzuje a rozesílá paranoidní dopisy, ve kterých v podstatě hrozí zánikem kultury. Paralelně pak probíhá pirátská dlouhodobá kampaň „Hrajeme  svobodnou hudbu!“, kde Piráti učí podnikatele, provozovatele zařízení, kteří nehodlají dál nesmyslně platit výpalné kolektivním správcům (OSA,  Intergram,…), způsoby, jak se proti šikaně bránit. Nově Pirátská strana poskytuje i právní pomoc v případných soudech, jsou-li splněny podmínky kampaně.

Jedním z cílů Pirátské strany je občany vzdělávat. „Žijeme přece v informační společnosti a už bychom měli přestat věřit tomu, že co říkali v televizi, je automaticky pravda,“ komentuje Kolaja, který se problematikou informačních monopolů dlouhodobě zabývá.
 
„Někteří kritici stále chápou pronikání copyrightu do lidského života jako minoritní věc, kterou netřeba řešit. Je smutné, že nevidí dál než za onu bublinu vlastního světa. Zcela bez nadsázky mohu říct, že není den, kdy by se na mě osobně nebo na Piráty neobrátil někdo s žádostí o pomoc. Ať je to kvůli rádiu, které mu hraje v kanceláři, a vyděrači OSA či Intergram po něm požadují téměř 10 000 ročně za tento přístroj, anebo vyděšená učitelka, která obdržela dopis, ať do druhého dne zaplatí 17 000 za fotku na svém webu, neb je údajně z archivu Profimedia. Myslíte si, že Vám se to stát nemůže? Někdy je to snadné. Prezentace paní učitelky vznikla v době, kdy žádná Profimedia či Logicall žádný archiv ještě neprovozovali. Ale i kdyby. Je cena jednoho digitálního  obrázku desetitisícová? Obyčejný člověk se „bumážky“ bojí. Každý den jsme bombardováni zprávami o exekucích za naprosté banality a zde přeci píše OSA, Intergram, ISIFA. Lidé raději zaplatí, než aby měli  problémy. Piráti prostě tenhle stav hodlají rozbít,“ říká předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
 
Po splnění podmínek, které si Piráti stanovili, nabízí Pirátská strana právní zastoupení právě v případech, kdy kolektivní správci zcela bezprecedentně překračují prostor jim vymezený. Momentálně Piráti pracují na několika kauzách a dokonce slaví první úspěchy. V posledním týdnu například OAZA (cca 500 zvukařů, kteří se snaží kopírovat úspěšný systém výpalného a la OSA) doslova vycouvala ze sporu, jakmile se na stranu těch, kteří měli nesmyslně platit, postavili Piráti. Jedním z  hlavních partnerů Pirátů je renomovaný advokát JUDr. MgA. Michal Šalomoun, Ph.D., který má za sebou už několik úspěšných soudních pří, naposledy kauzu lázeňských zařízení versus OSA. Piráti v  tomto případě nesou veškerá rizika včetně odvolání protistrany. Jediná věc, kterou Piráti po zastupovaném podnikateli chtějí, jsou informace o probíhajícím řízení a garance ohledně hraní skutečně svobodné hudby v provozovnách. Tyto informace totiž mohou pomoci dalším šikanovaným lidem v našem společném boji proti plošnému výpalnému.
 
„Časem hodláme právní podporu pro veřejnost rozšířit i do dalších oblastí, kde se kopírovací monopol vylil z břehů. Věříme v naši pravdu a proto jsme ochotni tato rizika za poškozené občany přebírat. Pokud bychom peníze získané za hlasy v posledních volbách většinou utratili pouze za právní služby tohoto typu, byly by to dobře utracené peníze. Řadu informací však ochotně můžeme sdílet zcela  zdarma,“ uzavírá předseda Bartoš.
 
 
 
Odkazy:

Návod jak hrát svobodoun hudbu: http://www.pirati.cz/hudba
Kolekce svobodné hudby online: http://svobodnakultura.cz/
Tisková zpráva k prácnímu zastoupení http://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/restaurace_uz_nemusi_platit_vypalne
Veřejná konzultace Evropské komise k přezkoumání kopírovacího monopolu (copyrightu)https://www.pirati.cz/konzultacecopyright