Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

V Teplicích vzniklo nové pohřebiště sovětských vojáků

 

Noční vlci uctili padlé sovětské vojáky na pražských Olšanských hřbitovech, 5. 6. 2017. Ilustrační obrázek
Noční vlci uctili padlé sovětské vojáky na pražských Olšanských hřbitovech, 5. 6. 2017. Ilustrační obrázek

 

S odvoláním na tiskovou zprávu ruského Ministerstva obrany byl v pátek 15. září 2017 na židovském hřbitově v Teplicích uskutečněn slavnostní ceremoniál na památku 21 sovětských vojáků, kteří byli zabiti v německém zajetí. Pamětní akce byla načasována tak, aby se shodovala se 75. výročím úmrtí vojáků na podzim roku 1942.

Akce se zúčastnili zástupci ruského velvyslanectví v České republice a Ministerstva obrany Ruské federace. Na ceremonii byl přítomen tajemník velvyslanectví Valerij Konnov, který má v kompetenci péči o vojenské památníky v České republice. Za Židovskou obec Teplice přišel předseda Oldřich Látal a za Federaci židovských obcí v ČR její tajemník Tomáš Kraus.

Generální konzul Michail Leděněv z Karlových Varů ve svém projevu zmínil, že sovětští vojáci v boji proti fašistům zaplatili svým životem, aby zde mohl zavládnout mír. Aby se hrůzy fašismu neopakovaly, musíme posílit naše bratrství.

Roky zapomenuté pohřebiště Rudé armády objevila židovská diaspora v Teplicích. Hroby byly zcela zarostlé a naprosto neviditelné. Předpokládá se, že hřbitov byl několik desítek let opuštěn. Tomáš Pulec ze Židovské obce Teplice nalezl v místních kronikách německý archivní dokument se jmény pohřbených vojáků.

Ruské velvyslanectví plánuje v roce 2018 provést hlavní restaurátorské práce pohřebiště. Ministerstvo obrany Ruské federace rovněž prověřuje jména mrtvých vojáků se svými archivy a plánuje v Teplicích vztyčit pamětní desku, na níž budou jména vojáků zvěčněna.

Nejde o první ceremonií věnovanou sovětským vojákům na území České republiky. V dubnu letošního roku proběhl pohřeb sovětských letců z 2. světové války v Hlučíně. O pár dní dříve byl obnoven památník Rudé armády v Ústí nad Labem. Iniciátory obnovy již čtvrtého památníku rudoarmějcům v Ústeckém kraji se stali Jelena Vičanová a Radim Litterbach. Ceremonii byl přítomen zástupce ruského Ministerstva obrany Valerij Konnov, generální konzul Michail Leděněv. Z českých politiků vystoupil poslanec KSČM Josef Šenfeld, hejtman KSČM Oldřich Bubeníček a senátor Jaroslav Doubrava (ČSSD).