Neděle 10. prosince, 2023
Evropský rozhled

V Praze podpořili odsouzené anarchisty z ruské Sítě

 

Demonstrace na podporu odsouzených anarchistů z ruské Sítě, Praha 22. 6. 2020
Demonstrace na podporu odsouzených anarchistů z ruské Sítě, Praha 22. 6. 2020

 

V pondělí 22. června 2020 byli v Ruské federaci dva anarchisté, Viktor Filinkov a Julius Boyaršinov, odsouzeni k 7 a 5,5 letům vězení za pokus o svržení vlády. Patřili k vůdčím postavám krajně levicové organizace Síť, kterou v Ruské federaci zařadili na seznam teroristických. Rusky mluvící anarchisté se na jejich podporu téhož večera sešli na Václavském náměstí v Praze a varovali před neadekvátním trestáním lidí ze strany ruských státních institucí za pouhé vyslovení politických postojů, které neodpovídají politice Kremlu.

Anarchisté ve svých projevech v ruštině a angličtině mimo jiné zmínili, že mnohá přiznání byla vynucena mučením. Viktor a Julius byli FSB hned po svém zatčení mučeni elektrickými šoky a bylo jim diktováno, jak mají během vyšetřování vypovídat.

„Hodně lidí o tom kolem nás neví, protože o tom nemluvíme. A my o tom nemluvíme, protože se bojíme,“ řekla mladá žena původem z Ruska. „Kauza Síť není bohužel ojedinělý případ. Děje se to neustále. Třeba filmový režisér z Moskvy Kirill Serebrennikov může dostat 6 let za to, že prý vykrádal státní grant. Další aktivistka Julia Cvětkova dostane 6 let za to, že kreslila komiksy. Pokud bydlíte v Evropě, musíte o tom mluvit s lidmi ve vašem okolí, protože lidé, kteří se nezajímají o Rusko, o tom neví. Spousta lidí neví, že v Rusku může mladý člověk dostat 18 let, protože prý byl v nějaké politické organizaci. Je děsivé, nakolik situace připomíná praktiky Sovětského svazu z roku 1938, kdy začaly stalinské represe. Lidé mizeli a nikdo o nich nevěděl. Dostali 25 let, odseděli 25 let a dostali dalších 25 let. Já pocházím z Rostovu na Donu a stalo se, že tam stáli dva kluci s plakátem a vyjadřovali nesouhlas s tím, že ruská mafie pálí domy v centru a pak je levně skupuje. Dostali 6,5 let. Je neskutečné, že člověk, který demonstruje na náměstí, dostane 6,5 let. Musí se o tom mluvit.“

I jiná Ruska zastává názor, že je důležité mluvit o tom, co se děje v Rusku. Ještě si pamatují dobu, kdy měli svobodu slova, ale to se změnilo. Lidé si často myslí, že když jsou Rusové, že podporují Putinův režim, ale není to pravda. Zná jen Rusy, kteří si přejí svobodu. Nezná ale řešení situace a nezná ho asi nikdo. Současný režim se musí kompletně zhroutit, jinak ta země nemá žádnou budoucnost.

 

Svoboda pro Julia i Viktora.
Svoboda pro Julia i Viktora.