Pátek 24. května, 2024
Evropský rozhled

V Praze bude mít vernisáž Kristina Melniková jako válečná zpravodajka z Donbasu

 

Pozvánka na jednu z mnoha přednášek s válečnou zpravodajkou Kristinou Melnikovou. Zdroj: Facebook Petry Prokšanové
Pozvánka na jednu z mnoha přednášek s válečnou zpravodajkou Kristinou Melnikovou. Zdroj: Facebook Petry Prokšanové

 

Na sociálních sítích přátelí s teroristy z Donbasu, propaguje jejich válečné aktivity na okupovaných územích Ukrajiny, přesto bude mít v pražské Galerii Futura vernisáž jako válečná zpravodajka na Donbase nazvanou „Pod palbou války“. Kdo je válečná zpravodajka Kristina Viktorovna Melnikova?

Na Ukrajině mají jasno. Centrum Mírotvůrce má Kristinu Melnikovou zařazenou na v seznamech Očistce od 21. září 2017. Viní ji z opakovaného nezákonného překročení státní hranice Ukrajiny, ze spolupráce s teroristickými organizacemi, za účast na propagandistických aktivitách Ruské federace proti Ukrajině. V neposlední řadě schvaluje okupaci Autonomní republiky Krym, kterou OSN a jiné organizace včetně MZV ČR označují za okupaci.

 

Seznam Očistec na Mírotvůrci
Seznam Očistec na Mírotvůrci

>>МИРОТВОРЕЦЬ: Мельникова Кристина Викторовна

 
Akreditaci k válečnému zpravodajství získala od Ministerstva informací neuznané Doněcké lidové republiky (DLR), její články se objevují například na portálu EADaily. S ukázkou její válečné tvorby se lze seznámit například v článku na podporu separatisty Gorana Čiriče drženého ve vyšetřovací vazbě v Rostovské oblasti a čekajícího na vydání do Srbska, které ho nechalo hledat Interpolem. V článku jako pozitivní příklad, jak by se mělo naložit s případem srbského „dobrovolníka“, zmiňuje případ českého „dobrovolníka“ Oldřicha Grunda, který byl zadržen na hranicích Ruska a DLR, ale po upozornění médií ihned propuštěn. Oldřich Grund v České republice dostal 15 let za teroristický útok. Je veden jako uprchlý.

V článku mimo jiné zmiňuje poslance Státní dumy Sergeje Šargunova, který se dlouhodobě angažuje v záležitostech deportovaných milicí a který se chystá srbského bojovníka všemi prostředky bránit. Jméno tohoto poslance není neznámé, v minulosti jsme jej identifikovali jako prvotní zdroj dopisu „dívky Julie Tkačevové“, která v něm popisuje údajné válečné zločiny na Donbase páchané Ukrajinou. Dopis se četl před Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze během protestu komunistů.

 

Podporovaný Goran Čirič, zdroj: Centrum Mírotvůrce
Podporovaný Goran Čirič, zdroj: Centrum Mírotvůrce

>>Спасти Горана Чирича: больного сербского добровольца держат в СИЗО в России

>>Spolupracovníci separatistů na Donbase protestovali před Velvyslanectvím Ukrajiny a Generálním štábem Armády ČR (část 3.)

 
Na sociální síti Facebookmezi přáteli například Erwana Castela, který se označuje za francouzského důstojníka, separatistu na Doněcku. V minulosti jsme již o něm informovali v souvislosti s interbrigádou Platon, kde vystupoval jako její velitel. Pod sebou měl Slováka „Gabčíka“ (Mário Reitman – na Slovensku obviněn z trestného činu účasti v bojích organizované ozbrojené skupiny na území jiného státu) spolu s Čechy Begemotem (vlastním jménem Jiří Urbánek, v České republice nepravomocně odsouzen na 20 let za terorismus) a Kavkazem (Pavel Botka) a dalšími separatisty ze Španělska a Francie. O tom, že nejde jen o náhodnou facebookovou interakci, svědčí její společné fotografie s Erwanem Castelem a rozhovor pro Politring, kde o něm vypráví jako o inspirativní osobě, kterou obdivuje.

 

Krisitna Melnikova na fotce s Erwanem Castelem, zdroj: Centrum Mirotvurce
Krisitna Melnikova na fotce s Erwanem Castelem, zdroj: Centrum Mirotvurce

>>Omas Otas (Mário Reitman) – slovenský skinhead, který odjel bojovat na Donbas

>>Кристина Мельникова: О сюрреализме дела «Регнум», социальном неравенстве и женщинах на войне (интервью)

 
Propagace terorismu dle zákonů ČR

V České republice je podpora a propagace terorismu trestným činem dle § 312e trestního zákoníku č. 40/2009 Sb., dle jehož prvního odstavce nelze vychvalovat osoby páchající teroristické útoky:

„(1) Kdo veřejně podněcuje ke spáchání teroristického trestného činu, nebo kdo veřejně schvaluje spáchaný teroristický trestný čin nebo pro něj veřejně vychvaluje jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.“

 
Přednášky

V České republice kromě vernisáže v Galerii Futura bude s jejím příjezdem spojeno i několik přednášek.

K vernisáži by měla mít úvodní slovo předsedkyně KSČM Kateřina Konečná v pondělí 1. listopadu 2021 od 16 hodin v ÚV KSČM v ulici Politických vězňů 9, 2. patro, Praha 1.

Beseda s válečnou reportérkou a redaktorem Halo novin Romanem Blaškem je naplánovaná 4. 11. 2021 od 15 hodin v OV KSČM Jihlava.

Petra Prokšanová s Kristinou Melnikovou domluvila setkání na 2. listopadu v 16:30 opět ÚV KSČM v ulici Politických vězňů, Praha 1.