Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

V pamětní den uzavření českých vysokých škol nacisty přijeli do Prahy němečtí buršáci

 

Buršáci postávající před restaurací Potrefená husa na pražském Smíchově
Buršáci postávající před restaurací Potrefená husa na pražském Smíchově

 

V Praze se o víkendu koná dobře utajovaný sjezd organizace Deutsche Burschenschaft, uskupení různých buršáckých spolků. Jejich historie sahá až do počátku 19. století, kdy označení „buršák“ označovalo koleje pro chudé univerzitní studenty. V průběhu historických událostí 20. století se ale některé nacionálně-liberární spolky přidaly k vlně antisemitismu a na stranu Třetí říše k Hitlerovi.

Češi ale s buršáky měli potíže už mnohem dříve, zprávy z dobového tisku například popisují událost z roku 1912, kterou se podrobně v minulosti zabýval například magazín Týden v článku Třicet Němců zaútočilo v Praze na 23 tisíc sokolů. Tehdy němečtí vysokoškolácí sdružení v buršáckých spolcích vypochodovali na svůj pravidelný pochod „buml“ z tehdejšího německého kasina na Příkopy, kudy tou dobou ale kráčeli i sokolové v rámci všesokolského sletu. S holemi v rukou si buršáci razili cestu vpřed, až situace vyeskalovala tak, že někteří buršáci byli krvavě zraněni.

 

Buršáci během sjezdu v pražském Paspově sále.
Buršáci během sjezdu v pražském Paspově sále. Foto: Facebook Deutsche Burschenschaft

 

V nedávné době se dostal do povědomí rakouský buršácký spolek Germania, který vydal zpěvník s antisemitskými texty. Spolek má přitom blízko k vládní Svobodné straně Rakouska.

Přítomnost německých buršáků v Paspově sále na pražském smíchově v den výročí 17. listopadu 1939, kdy si připomínáme uzavření českých vysokých škol z důvodu studentských demonstrací proti nacistické okupaci, tak může jen dokreslovat, na jakou stranu historie se tito buršáci staví.