Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

V době konání voleb byla Česká republika pod masivními DDoS útoky

 

DDoS útoky vedené na Českou republiku 21. října 2017 v době konání voleb, zdroj: digitalattackmap.com
DDoS útoky vedené na Českou republiku 21. října 2017 v době konání voleb, zdroj: digitalattackmap.com

 

Digitální mapa DDoS útoků provozovaná na webovém portálu digitalattackmap.com zachytila sobotní masivní útok na cíle v České republice. Na Českou republiku se útočilo prakticky z celého světa, mapa zachytila mnoho států a měst. Útoky šly jmenovitě z Ruska, Číny, Japonska, Jižní Koreje, Taiwanu, Hongkongu, Guamu, Filipín, Nové Kaledonie, Vietnamu, Thajska, Indonésie, Singapuru, Austrálie, Malajsie, Nového Zélandu, Afghánistánu, Saúdské Arábie, Jordánska, Izraele, Mauritánie, Keni, Zimbabwe, Tanzánie, Ghany, Maroka, Chile, Belize, Kuby, Jamajky, Panamy, Venezuely, Ekvádoru, Peru, Bolívie, Brazílie, Uruguaye a spousty dalších míst.

Útoky byly zahájeny ve stejný čas a trvaly zhruba 22 minut. Vypukly 21. října 2017 kolem 12:45 GMT a skončily ve 13:06 GMT, po převodu na středoevropský čas od 13:45 do 14:06 hodin, kdy se uzavíraly volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Jak Český statistický úřad dnes přiznal, DDoS útoky mířily na infrastrukturu O2 používanou pro zajištění voleb. V důsledku toho byly dočasně nedostupné stránky volby.cz a volbyhned.cz, na kterých se zveřejňují průběžně výsledky voleb při sčítání a z kterých vycházejí i novináři.

Evropskému rozhledu se podařilo zjistit, že sobotní útok nebyl jediný. Webové stránky Českého statistického úřadu čelily DDoS útokům také ve čtvrtek 19. října krátce před půlnocí, tedy jen několik málo hodin před zahájením voleb.