Úterý 5. prosince, 2023
Evropský rozhled

V Číně pronásledují praktikující meditační praxe Falun Gong

 
Pochod Falun Dafa
 

V sobotu 8. srpna 2020 centrem Prahy prošel karnevalový průvod lidí věnujících se meditační praxi Falun Gong. Byť by se mohlo z prvního pohledu zdát, že šlo o veselou událost, transparenty a rozdávané letáčky kolemjdoucí hned vyvedly z omylu. Praktikující Falun Gongu (též nazývaný Falun Dafa) jsou v Číně pronásledováni – jsou očerňováni v médiích, zatýkáni, nezákonně vězněni, mučeni, zneužíváni a stávají se nedobrovolnými dárci orgánů.

Falun Dafa je soubor různých meditačních cvičení a učení, které vedou ke zlepšování lidského charakteru podle hodnot pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. V Číně se Falun Gongu věnovalo více jak 70 milionů lidí, což bylo více než bylo členů Komunistické strany Číny. I stali se trnem v oku bývalému předsedovi strany Ťiang Ce-Minovi a ten v roce 1999 vydal rozkaz ke zničení Falun Gongu. Začalo nemilosrdné pronásledování jeho stoupenců, často ale i jejich rodin, kdy jim bylo bráněno najít si práci či věnovat se studiím.

Přes sto tisíc praktikujících bylo mučeno, tisíce umučeno, sta tisíce lidí zabito na orgány. Odebírání orgánů dle letáčku potvrdilo nezávislé vyšetřování kanadského právníka D. Kilgoura, obhájce lidských práv D. Matase a investigativního novináře E. Gutmanna.

Češi se po celé republice s praktikujícími Falun Gongu, zejména v Praze, setkávají velmi často během jejich petičních akcí za ukončení perzekucí. Průvod draků, lvů, nebeských vil, orchestru a bubeníků s tradičními prvky čínské kultury byl však i pro místní jedinečnou událostí.

 
Pochod Falun Dafa

Pochod Falun Dafa

Pochod Falun Dafa