Úterý 28. května, 2024
Evropský rozhled

V Českých Budějovicích si připomněli Světový den hospodářských zvířat

V pátek 2. října se v Českých Budějovicích konalo smuteční shromáždění s následným průvodem u příležitosti Světového dne hospodářských zvířat. Shromáždění začalo po 18 hodině u sochy Vojtěcha Lanny v parku Na Sadech. Po přečtení manifestu průvod s rakví následně prošel Krajinskou ulicí až na náměstí Přemysla Otakara II, kde u Samsonovy kašny byly zapáleny svíčky, položeny květiny a věnce a na několika místech bylo vyvěšeno parte za 62 miliard zvířat usmrcených lidskou rukou za uplynulý rok, jak uvádějí statistiky OSN.

 
Světový den hospodářských zvířat, České Budějovice 2015
 

Řádně nahlášenou akci pořádala iniciativa Hlasy zvířat. Organizátoři zvolili formu pietního průvodu městem, který měl připomenout oběť více než 64 miliard suchozemských zvířat, která každoročně zemřou pro účely lidské potravy, odívání a testování na zvířatech. K akci svolávali na několika místech, především na sociální síti Facebook (událost, stránka).

Světový den hospodářských zvířat (World Farm Animals Day) je připomínám od roku 1983, kdy jej vyhlásilo Reformní hnutí za hospodářská zvířata (Farm Animal Reform Movement, FARM). Druhý říjen byl zvolen jako den, kdy se narodil Mahátmy Gándhí (* 2. 10. 1869), jež bojoval i za práva zvířat. V tento den si lidé po celém světě připomínají všechna zvířata, jež jsou vězněna, týrána a zabíjena kvůli společenské poptávce po výrobcích pocházejících z jejich těl.

Podle statistik Organizace pro výživu a zemědělství(FAO, agentury OSN) je ročně zabito 64 miliard suchozemských zvířat.

Účastníci se následně odebrali do baru Horká Vana v České ulici, který je patří v Českých Budějovicích k velmi oblíbeným společenským zastávkám.


V rozdávaných letácích se odkazovali na webové projekty pravdazazdi.cz, goveg.cz, otevrioci.cz, michalkolesar.net a 269.cz.