Čtvrtek 25. dubna, 2024
Evropský rozhled

Upoutávka na film „Und ewig sterben die Wälder“

Les umírá – Čelíme ekologické Hirošimě  – Stromy řídnou jak armáda pod palbou – Smrt lesů změní naši zemi více než druhá světová válka

Les umírá. Před třiceti lety tomu v Německu všichni věřili, od zelené političky Petry Kelly až po kancléře Helmuta Kohla. Dokonce i publicista Michael Miersch věřil v katastrofální prognózy.

Spojené národy volají po ochraně lesního kulturního dědictví. Koncem března spolkový prezident Christian Wulff, profesor Klaus Töpfer a spolková ministryně Ilse Aigner vyhlásili rok 2011 mezinárodním rokem lesů. Les jako politické téma není nic nového pod sluncem. Již před 30 lety ho do spolkového sněmu přinesli Zelení.

Píše se rok 2011 a německé lesy stále žijí. Ale jak ještě dlouho? Na tuto otázku se snaží nalézt odpověď německý dokumentární film „Und ewig sterben die Wälder“.

V dokumentárním filmu se publicista Michael Miersch setkává s vědcem Dr. Rudim Holzbergerem. Ptá se, jak je to s tím lesem a proč se děsivé prognózy z 80. let zatím nevyplnily.

Na počátku 80. let předpovídali německým stromům brzký konec. Téma „Waldsterben“ (ve filmu se používá jako termín, který se nepřekládá = znamená „les umírá“) bylo rozebíráno v mnoha novinách a časopisech, odstartoval ho německý deník Spiegel.

Dr. Rudi Holzberger listuje v šanonu se starými novinovými články a ukazuje mu titulní stranu deníku Spiegel, kde se poprvé objevuje ono „Waldsterben“. Deník Spiegel tvrdil: „Stojíme před ekologickou Hirošimou.“ Jiný deník Stern psal: „Stromy řídnou jak armáda pod palbou.“ A prominentní ochránce přírody Hubert Weinzierl si byl naprosto jistý svým tvrzením: „Smrt lesů změní naši zemi více než druhá světová válka.“ Masové demonstrace lidí za záchranu lesů žádaly po politicích, aby začali něco dělat.

Helmut Kohl reagoval rychle, už jen ve své nástupní řeči jako spolkový kancléř volal po ochraně životního prostředí. Novinář Michael Miersch si byl tehdy vědom, že les nemá budoucnost. Ale dnes se na problém umírajícího lesa dívá z jiného úhlu pohledu a má mnoho otázek na různé vědce a odborníky z Německa, Švýcarska a Francie. Dokáže se les vyrovnat s globálním oteplováním? Je přirozený les zdravější než ten, do kterého zasahují lidé svou činností? Jak les ovlivňuje kyselý déšť?

Ačkoliv globální oteplování škodí naší planetě, linie horských lesů se překvapivě posouvá výše. A díky tomu stromy zabírají větší rozlohu, zjišťuje Miersch v rozhovoru s Dr. Andreasem Ricklingem, švýcarským vědcem přes lesy. To samozřejmě neznamená, že závazky k životnímu prostředí jsou špatné, ale mohou mít do jisté míry zničující důsledky.

Biodiesel je jedním z takových příkladů. Výzkum z roku 2011 opravdu ukázal dramatický pokles lesů, ale ne ve střední Evropě, nýbrž v jihovýchodní Asii. Tam lesy ustupují ekologickým palivům, palmě olejné. Tento ekologický záměr je zodpovědný za smrt mnoha stromů. Kvůli ekopalivům mizí hektary přirozených lesů a jsou nahrazeny právě palmou olejnou. Někdy člověk dělá věci s dobrým úmyslem a účinek je právě opačný…