Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Ukrajinská ambasáda nechá prověřit poslední dezinformace europoslance Ivana Davida

 

Ivan David před Velvyslanectvím Ukrajiny, pondělí 5. listopadu 2018.
Ivan David před Velvyslanectvím Ukrajiny, pondělí 5. listopadu 2018.

 

V sobotu 3. dubna 2021 zveřejnil europoslanec Ivan David na svých oficiálních facebookových stránkách příspěvek s nadpisem „Velikonoční vraždění ukrofoašistické armády“ (přebíráme i s překlepem), ve kterém podněcuje k nenávisti vůči Ukrajině a odkazuje se na informace z řeckého online média ProNews.gr. Řecký web s nacionální a nenávistnou rétorikou zveřejňuje nepodepsané zpravodajské články a v Řecku je považován za druhé nejvlivnější dezinformační médium v zemi. Velvyslanectví Ukrajiny v Praze nechá oficiální české orgány, aby jeho vyjádření politicky a právně vyhodnotily.

 
Aktuální situace v Ukrajině

Pod záminkou vojenských cvičení Západ 2021 Ruská federace hromadí v těchto dnech vojska u hranic s Ukrajinou.

Dle ukrajinských bezpečnostních složek existují dostatečné a důvěryhodné důkazy, že se Ruská federace aktivně připravuje k větší eskalaci situace v oblasti linie dotyku v Doněcké a Luhanské oblasti. Očekává se, že Ruská federace bude do oblasti posílat další a další praporové taktické skupiny a začátkem května 2021 ruské ozbrojené síly a ruské ozbrojené formace na dočasně okupovaných územích dosáhnou dostatečné bojové připravenosti k eskalaci situace.

Podle údajů ukrajinských ozbrojených sil je na dočasně okupovaných územích Doněcka a Luhanska 14 pluků ruské armády o celkovém počtu 28 tisíc vojáků, kterým velí důstojníci ruské armády.

Ruská federace od začátku roku vytváří na dočasně okupovaném území materiální zázemí. Navezla 19 tisíc tun pohonných hmot, 335 tun střeliva, vozy, tanky a raketomety.

Kromě vojenské přípravy Ruská federace zahájila doprovodnou protiukrajinskou informační kampaň, ve které obviňuje ukrajinskou vládu z údajných příprav vojenského útoku na dočasně okupovaná území v Doněcku a Luhansku a z neplnění Minských dohod ukrajinskou stranou.

A tuto dezinformační kampaň do českého prostředí přenesl ve svém příspěvku i český europoslanec Ivan David.

 
Příspěvek Ivana Davida

Ivan David v příspěvku popisuje, jak ukrajinská armáda spolu s neonacistickými pluky zahájila na Velký pátek útok na nevinné civilisty v Doněcké a Luhanské oblasti.

O útoku se dočetl v řeckém online médiu ProNews.gr. Podle webu mělo jít o raketový útok na civilní čtvrti v Doněcku a na místě měly zůstat stovky mrtvých a raněných civilistů. Řecký web podle vyjádření Ivana Davida dává útok do spojitosti s telefonátem ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského s americkým protějškem Joe Bidenem, který proběhl před začátkem útoku. Poté ještě připomíná telefonát mezi ukrajinským ministrem zahraničí Andrijem Taranem s britským protějškem Benem Wallaceem.

V posledním odstavci se odvolává na bývalého českého velvyslance v Rusku a v Ukrajině Jaroslava Baštu, který varoval před rizikem obnovení války v Ukrajině a do konfliktu jako spojence Ukrajiny zatahuje ještě Turecko.

 

Závadový příspěvek Ivana Davida
Závadový příspěvek Ivana Davida, záloha zde.

 
O řeckém médiu ProNews.gr

Podle univerzitní studie Evangelose Anastasioua z Aristotelovy univerzity v Thessalonikách se online medium ProNews.gr (dříve Defencenet.gr) řadí mezi řecká internetová média s nacionalistickou a nenávistnou rétorikou s rozsáhlým využíváním dezinformačních postupů, které se snaží působit na vojenský a jiný personál.

Online médium se popisuje jako „první zpravodajská stránka v Evropě, pokud jde o popularitu, která se zabývá oblastí národní bezpečnosti a jde celosvětově o jeden z největších portálů o národní bezpečnosti, obranné ekonomice a geostrategii.“

Evangelos Anastasiou nicméně uvádí, že už tento popis neodpovídá plně realitě. Podle analytických nástrojů na alexa.com a similarweb.com v období největší popularity, tedy od prosince 2019 do února 2020, se webové stránky v Řecku umístily na 27. místě, světově až na 4615. místě.

Kromě názorových článků, které pokrývají názory známých Řeků z politiky nebo žurnalistiky, jsou téměř všechny zpravodajské články anonymní.

Autor studie dále poukazuje, že portál jen na hlavní straně obsahuje 15 reklam a podobný počet reklam se zobrazuje i pod každou sekcí.

V Řecku funguje nezávislá stránka ellinikahoaxes.gr, vlastněná nevládní organizací Centrum pro boj s dezinformacemi, která přes 3PFC program (fact checking třetí stranou) pro Facebook ověřuje pravdivost zpráv. Mají akreditaci IFCN (International Fact-Checking Network).

Organizace vyvinula nástroj pro webové browsery, který podle textu dokáže vyhledat relevantní informace z ověřených zdrojů a vyhodnotit důvěryhodnost textu a webové stránky.

Plugin na stránkách ProNews.gr ukazuje čtenáři varování, že jde o nedůvěryhodný webový portál obsahující konspirační teorie, přičemž k datu psaní studia odkazoval na 232 závadných článků, které byly označeny jako fake news nebo dezinformační.

Studie Anastasioua následně podrobně analyzuje několik článků z ProNews a uvádí, v čem jsou nepravdivé.

 
Článek na ProNews.gr, citace Ivana Davida a reporty OBSE

Europoslanec Ivan David se odkazuje na článek „Οι Ουκρανοί επιτέθηκαν στις δημοκρατίες της Νέας Ρωσίας – Βομβαρδισμοί πόλεων – Μάχες σώμα με σώμα στo Ντόνετσκ“ z 2. 4. 2021 22:25.

Zajímavostí bezesporu bude, že ani v tomto článku anonymní autor nepopisuje, že by Ukrajinci zahájili raketový útok na civilní cíle a na místě zůstaly ležet stovky mrtvých a raněných civilistů.

V článku se uvádí, že ukrajinská armáda bombardovala doněcké předměstí Okťabrskij raketami s cílem zasáhnout muniční sklady.

Telefonáty mezi politiky jsou v článku uvedeny, ale bez kontextu k údajnému raketovému útoku.

O mrtvých na obou stranách se hovoří vzhledem k bitvě o Doněcké letiště v roce 2014.

Webové stránky působí dojmem, že články píše uměla inteligence, zejména doprovodná videa jsou strojově namluvená.

Pokud by však takový útok ze strany ukrajinské armády skutečně nastal, informovali by o něm nezávislí pozorovatelé OBSE, neb by byl v rozporu s Minskými dohodami. Pozorovatelé OBSE oblast trvale monitorují a vydávají denní reporty s incidenty, které zaznamenali.

Podle ProNews.gr k události mělo dojít 2. 4. 2021 v ukrajinském městě Doněck na předměstí Okťabrskij, čili mělo by to být zaneseno v reportech z 3.4.2021. Zde ale takový incident z doněckého předměstí zmíněn není, natož aby pozorovatelé na místě ohlásili stovky mrtvých a raněných.

Ivan David navíc neumí ani citovat přesný název doněcké čtvrti, pojmenoval ji názvem města Okťabrsk z ruské Samarské oblasti.

 
Reakce Velvyslanectví Ukrajiny v České republice

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice na nepravdivou informaci Ivana Davida zareagovalo o den později.

„Působí zkrátka uboze, když někdo sedí v Evropském parlamentu a přitom háji zájmy svých kremelských pánů. Zvlášť když nejsou schopni své loutky vyzbrojit přesvědčivějšími důkazy, než jsou odkazy na desinformační weby a laciné fake news.“

Poslední příspěvek europoslance Ivana Davida však již nemohou nechat bez reakce, neboť podněcuje k nenávisti vůči jinému státu a národu a šíří poplašnou zprávu, což představuje nebezpečí i pro Ukrajince žijící v České republice.

Velvyslanectví proto požádá oficiální české orgány, aby jeho vyjádření politicky a právně vyhodnotily.

 
Odkazy:

Závadový příspěvek Ivana Davida na sociální síti Facebook

Záloha závadového příspěvku Ivana Davida na Archive.is

Nationalistic and hate rhetoric in Greek internet media with the extensive use of disinformation practices and its influence in military/law enforcement personnel

Οι Ουκρανοί επιτέθηκαν στις δημοκρατίες της Νέας Ρωσίας – Βομβαρδισμοί πόλεων – Μάχες σώμα με σώμα στo Ντόνετσκ

OSCE Special Monitoring Mission to Ukraine (SMM) Daily Report 77/2021 issued on 3 April 2021