Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Ukrajinci demonstrovali před ruskou ambasádou v reakci na útok v Azovském moři

 

 

V pondělí 26. listopadu 2018 se před Velvyslanectvím Ruské federace v Praze konalo narychlo svolané shromáždění Ukrajinců a jejich českých přátel nazvané „Stop ruské agresi“. V neděli 25. listopadu Rusové napadli ukrajinské lodě v Azovském moři. Speciální jednotky Ruské federace zadržely tři ukrajinské lodě a zranily 6 ukrajinských vojáků, o osudu dalších 2 desítek námořníků nebyly tou dobou ještě žádné informace. Ukrajinská armáda byla uvedena do plné bojové pohotovosti a v čas konání shromáždění projednával Parlament Ukrajiny vyhlášení mimořádného válečného stavu.

Jako první se slova ujali Ukrajinci žijící v Čechách, kteří ve stručnosti shrnuli události posledních 24 hodin.

„Při útoku bylo zraněno 6 vojáku námořních sil Ukrajiny. Prezident Petr Porošenko svolal válečný kabinet. Zároveň byla svolána Rada národní bezpečnosti a obrany, aby rozhodla, zda vyhlásí válečný stav. Ukrajinská armáda byla uvedena do plné bojové pohotovosti. NATO a EU odsoudily eskalace napětí v Azovském moři a vyzvaly Rusko, aby umožnilo přístup do ukrajinských přístavů. Parlament Ukrajiny právě teď projednává vyhlášení mimořádného válečného stavu,“ uvedl jeden z ukrajinských demonstrantů. Zároveň připomněl mlčení světa k okupaci Krymu v roce 2014, i k postavení ruského mostu na Krym. A ptá se, jaká bude pomoc Ukrajině a jaká bude reakce celého světa na útok v Azovském moři?

Po něm se ujal slova Martin Uhlíř. Ten svůj projev následně otiskl ve zkrácené verzi i na sociální síti Facebook. V něm kritizuje násilnou provokaci ruského prezidenta Vladimíra Putina vůči sousední Ukrajině a Kreml, který si dovolil incident označit za ukrajinskou agresi vůči Ruské federaci. Navíc se tak stalo v den, kdy si celý svět připomíná z nejtragičtějších světových událostí, a to hladomor, při kterém nechal Stalin zahubit miliony Ukrajinců.

 

Milí přátelé,

včera nechal ruský prezident Vladimir Putin provést další násilnou provokaci vůči sousední Ukrajině, tentokrát v Azovském moři. V ukrajinských vodách anektovaných Ruskem, ruská loď záměrně nabourala do ukrajinského remorkéru, ruské lodě pálily na další tři ukrajinské lodě, ruská armáda zajala 23 členů posádek ukrajinských lodí, 6 z nich bylo zraněno, někteří z nich vážně. A Kreml si dovolil tento incident označit za ukrajinskou agresi vůči Rusku! Hanba!

To není vše. Jen bezcitné monstrum toto učiní v den, kdy si nejen Ukrajina, ale celý svobodný svět připomínají jednu z nejtragičtějších světových událostí všech dob. V letech 1932-33 nechal Stalin zahubit miliony Ukrajinců, byl tedy „efektivnějším“ masovým vrahem než jistý Adolf Hitler. Před rokem byl v Rusku učiněn průzkum, v němž za největší historickou osobnost ruských dějin 38% Rusů označilo právě Stalina, druhý v pořadí skončil současný prezident Putin. Hanba!

Ale podívejme se k nám. Kde jsou vyjádření českého prezidenta a českého premiéra? Pravda, premiér Babiš dnes zřejmě slova „Ukrajina“, „Rusko“, „Moskva“ či „Krym“ velmi pravděpodobně z úst vypustil, to když na policii dvě hodiny snažil vysvětlit, jak to bylo se zavlečením jeho nemocného syna právě na Ruskem anektovaný Krym, za zřejmým účelem jej dostat z dosahu vyšetřovatelů jeho kauzy dotačního podvodu. Hanba!

Mlčí dva nejvyšší ústavní činitelé země, která má z minulého století unikátní zkušenost dvojí okupace, dvojího příjezdu cizích tanků na své území. V roce 1938 způsobeného zradou svých spojenců, kteří selhali a podlehli mámení tyrana a diktátora na západ od nás. A v roce 1968, kdy Prahou a desítkami dalších českých měst projížděly tanky na příkaz tehdejšího vládce Kremlu Leonida Brežněva. Jak tedy může náš prezident a premiér mlčet? Hanba!

Martin Luther King řekl: „Na konci si nebudeme pamatovat slova našich nepřátel, ale mlčení našich přátel.“

Proto nemlčme. Dost bylo hanby.

Sláva Ukrajině!

 

Volodymyr Telenko, zakladatel portálu Ukrajinci v Česku (uaportal.cz) připomněl, že na Ukrajině už před útokem v Azovském moři bylo několik tisíc lidí zabito, a miliony dalších se vystěhovaly. A co s tím můžeme udělat? Můžeme se držet za ruce, chodit na demonstrace a dát najevo, že nelze spolupracovat se státem, který se dopouští teroristických činů. A tohle se musí šířit po celém světě.

 

 

Stan Ivasyuk pochází z města Mariupol, přístavního města v Azovském moři. Podle něj Rusko a Putinův režim zradil nejenom Rusy žijící na Ukrajině, ale hlavně všechny své přátele. Ohradil se proti tvrzení ruské propagandy, že Ukrajinci by byli banderovci, kteří nenávidí ruský jazyk a podobně. Není to pravda, protože více jak polovina Pravého sektoru mluví rusky, přesto bojují za svobodu Ukrajiny a proti Putinovu korupčnímu režimu.

„Nevěřte ruské propagandě. My bojujeme za svobodou a demokracii v Ukrajině a nezávisí to na kterém jazyku my mluvíme, ruštinou my mluvíme, nebo jestli my mluvíme ukrajinštinou. Jenom my jsme Ukrajinci a my bojujeme za demokracii. Putinův režim je rakovina, rakovina celého světa, rakovina korupční,“ řekl svojí češtinou.

Tomasz Peszynski z mezinárodní organizace Pulse of Europe připomněl, že demonstrace probíhají po celé Evropě a Ukrajina je také součástí Evropy. Rusko anektovalo další kus světa a je potřeba, aby se Evropa vzpamatovala a nedělala další Nord Streamy. Evropská unie by se neměla s Putinem bratříčkovat, protože on si bude zabírat stále víc a víc území. Upozornil, že Putinův režim je nebezpečný pro celou Evropu, což ostatně říká i generál Petr Pavel. V závěru Tomasz Peszynski zmínil, že nestojí pouze před ambasádou, ale před ruskou špionážní centrálou pro celou Evropu. „Mělo by se to tu zmenšit. Agenty ven!“

Podle Galiny Andrejcevy sankce fungují proti Rusku nejlépe.

Na závěr se zpívala ukrajinská státní hymna a provolávalo se „Sláva Ukrajině, heroům sláva!“ a „Putin je válka!“

Po skončení demonstrace vjel Martin Uhlíř se svým autem do prostoru před ruskou ambasádu, pustil nahlas národní hudbu symbolizující náš boj proti komunistické diktatuře a po chvíli odjel pryč ulicí Pod Kaštany sledován policejním vozem.