Pokud Ukrajinci v těchto dnech navštíví pražské náměstí Republiky, udeří je do očí výstava s nápisem: „Jak Rusové ve světě pomáhají Ukrajině.“ Jde o výstavu ruského spolku Kulturus a Pražského ruského protiválečného výboru, jejichž nejznámějším představitelem je Anton Litvin, ruský režisér dlouhodobě žijící v České republice, v roli ruské opozice. Nyní ale za výstavu od ukrajinské komunity žijící v České republice sklidil kritiku a jeho výstava byla v pondělí večer přelepena dovysvětlujícími cedulkami, jak je to doopravdy s tou ruskou pomocí.
Anton Litvin je na rusko‑ukrajinské aktivistické scéně známou osobou, pořádá v Praze mnoho demonstrací a není českého proukrajinského aktivisty, který by ho neznal jako Rusa, který stojí na straně Ukrajinců. Obecně je přijímám jako člověk ruské opozice, dostává prostor k vyjádření jak v České televizi, tak v Českém rozhlase. Přesto ale přímo mezi Ukrajinci sklidil za výstavu kritiku a nakonec byla výstava v pondělí večer aktivisty přelepena novými cedulkami.
Pokusili jsme se zmapovat, proč Ukrajincům výstava vadí.
Na Facebooku se jako vysvětlení objevil printscreen Jevhena Perebyjnise, dříve ukrajinského velvyslance v České republice, dnes náměstka ministra zahraničí Dmytra Kuleby, který k výstavě v překladu uvedl:
„Jaký cynismus. Nejlepší, co můžete všichni udělat, je mlčet. Stát při Ukrajincích a přestat podporovat válku na tomto území. Pokud je vám Ukrajinců opravdu jen trochu líto, přestaňte jim otevírat rány čímkoliv ruským a udělejte svou zemi lepší. Jak vám to vysvětlit?“
Ukrajince zraňuje, pokud v centru Prahy vidí nápisy jako „Rusové pomáhají Ukrajině“ a už je nezajímá, jestli je to výstava ruské opozice. Ostatně někteří Ukrajinci uvádí, že Litvinův spolek Pražský ruský protiválečný výbor by se měl jmenovat spíše Pražský protiruský výbor, pokud by měl název odrážet skutečnost, že jde o ruskou opozici.
Výstava byla postavena na náměstí Republiky v den prvního výročí vpádu ruských vojsk do Ukrajiny.
Ukrajinka Galina A. k výstavě uvedla, že Rusko je země, která se je snaží zničit, vymazat z povrchu zemského. Akci Antona Litvina a jeho přátel vnímá jako pokus „zahladit“ vraždy Ukrajinců tím, že dají Ukrajincům auta, generátory, obědy a vzdělání pro ukrajinské děti, které Rusové vyhnali do České republiky. A pokud to tak je, tak to mají udělat bez reklamy, hlasitých rozhovorů a pódiových vystoupení. Nahlas mohou ruští liberálové mluvit o zločinech své země. Pokud chtějí Ukrajině pomoci, mají si postavit každou neděli stan před ruskou ambasádou a tam o tom všem povídat.
Podobný názor má i Marina B. „Nemyslím si, že maminku, jejíž dítě zabila ruská raketa, potěší generátor nebo deka od dobrých Rusů“.
V pondělí večer se na náměstí Republiky objevilo několik žen s vytištěnými vzkazy, které izolepou přilepovaly na informační cedule.
Výstava je tak nyní obohacena o vzkazy: „Jak doopravdy Rusové pomáhají = zabíjejí ve světě“, „Představte si, kdyby Němci během druhé světové války pořádali v Izraeli výstavu nazvanou Jak zachraňujeme Židy“.
Často ale přelepovali jen slovo „pomáhají“ na „Jak Rusové ve světě znásilňují/ničí/vraždí/mučí.“
Posledním vzkazem je, že Rusové nikdy z rukou nesmyjí krev Ukrajinců.
Několik kolemjdoucích přemýšlelo, jestli nemají zavolat policii. Náměstí Republiky bylo v tu chvíli zcela bez policistů, neboť v ulici směrem k Václavskému náměstí došlo k blíže nezjištěnému zločinu, u kterého byli přítomni i kriminalističtí technici.