Dne 27. listopadu se na společném zasedání Fóra pro bezpečnostní spolupráci a Stálé rady OBSE konala zvláštní diskuse na téma nasazení strategických zbraní Ruskem v rámci agrese proti Ukrajině.
Diskuse byla svolána na žádost Ukrajiny předsednictvím Malty v OBSE a Dánska ve Fóru pro bezpečnostní spolupráci v souvislosti s ruským útokem na Dněpr balistickou raketou středního doletu ze dne 21. listopadu.
Ukrajinská delegace zdůraznila, že tento útok se stal dalším krokem Ruska k rozšíření války, stejně jako taktikou vydírání a zastrašování. Spolu s ruským zapojením severokorejských jednotek do bojů proti Ukrajině, údery na ukrajinská zařízení jaderné energetiky a systematickými útoky na kritickou infrastrukturu Ukrajiny útok balistickou raketou na Dněpr znovu dokazuje, že Rusko usiluje pouze o pokračování této války.
„Civilizovaný svět musí na rozšiřování války ze strany Ruska reagovat včas a rozhodně. Je nezbytné vyvinout na Putina a jeho režim ještě větší tlak, mimo jiné prostřednictvím zintenzivnění mezinárodních sankcí a uzavření stávajících mezer. Totéž platí i pro takové spojence Ruska, jako je Írán, Severní Korea a Bělorusko. Nejlepší odpovědí na Putinovy hrozby je donutit ho ke komplexnímu, spravedlivému a trvalému míru,“ zdůraznila ukrajinská delegace.
Účastnické státy OBSE důrazně odsoudily použití nového typu raketové zbraně Ruskem k úderu na jedno z největších ukrajinských měst. Partneři rovněž zopakovali své odhodlání nadále poskytovat Ukrajině veškerou potřebnou pomoc, a to navzdory pokusům Ruska o zastrašování.
Odkazy:
Přeloženo překladačem DeepLPro, překontrolováno vůči originálu a zeditováno.