Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Ukrajina přivítala, že Rada OSN pro lidská práva schválila rezoluci „Situace v oblasti lidských práv na Ukrajině v důsledku ruské agrese“

 
Soška z demonstrace před ruskou ambasádou, 5. března 2022
 

Dokument je synchronizován s rezolucí Valného shromáždění OSN „Agrese proti Ukrajině“, která byla schválena o den dříve, potvrzuje podporu uzemní celistvosti a suverenity naší země, odsuzuje zásah ruských sil na ukrajinském území a vyzývá ke stažení všech ruských jednotek z Ukrajiny.

Rezoluce dává zelenou pro vytvoření vyšetřovací komise s pověřením shromažďovat, dokumentovat a připravovat návrhy k soudním řízením ohledně porušování lidských práv a válečných zločinů spáchaných Ruskem během ozbrojené agrese proti Ukrajině.

Nově zřízená agentura spolu s mezinárodním soudními institucemi včetně Mezinárodního trestního osudu a Mezinárodního soudního dvora bude hrát důležitou roli při stíhání osob zapojených do ruských zločinů proti Ukrajině a jejím občanům spáchaným od roku 2014.

Rezoluce byla schválena na základě naléhavé debaty Rady OSN pro lidská práva o „Situaci v oblasti lidských práv na Ukrajině v důsledku ruské agrese“, která byla svolána na žádost ukrajinské strany.

Dokument při hlasování podpořilo 32 členů Rady OSN pro lidská práva. Pouze dvě země, Rusko a Eritrea, hlasovaly proti, což opět potvrzuje mezinárodní izolaci Moskvy.