Středa 24. dubna, 2024
Evropský rozhled

Uběhl měsíc od teroristického útoku Hamásu v Izraeli

 

V úterý 7. listopadu 2023 uběhl přesně jeden měsíc ode dne, kdy v Izraeli došlo k nejděsivějšímu teroristickému útoku ze strany Hamásu – zemřelo na 1400 civilistů, dalších stovky lidí byly uneseny a dodnes jsou drženy na neznámém místě – mezi unesenými jsou i děti. Česká izraelská komunita uspořádala tichý symbolický akt na pražském Můstku.

 

Performace se zúčastnilo několik mladých lidí, kteří seděli v kruhu kolem izraelské vlajky s černými páskami přes oči a svázanýma rukama, tváře a oděvy měli potřeny umělou krví. Kolem postávali lidé s cedulemi Uneseni/Kidnapped, jejichž alternativy v podobě plakátů jsou nyní hojně k vidění po celé Praze, nejvíce jich je na hřbitovní zdi v Pražské židovské obci.

I na izraelských akcích panují obavy ze zveřejnění fotek přítomných v médiích. Jeden muž s typickými židovskými vousy říkal, že čelí neskutečné vlně nenávisti jenom proto, že lidé jej snadno podle vousů s Židem ztotožní. Vyjádřil tedy obavy, že by se jeho fotka mohla ocitnout v rukách nesprávných lidí a čelil by další nenávisti jenom pro to, že se účastnil této piety. Nemíní se ale kvůli projevům nenávisti začít schovávat, to by ti druzí vyhráli.

Na místě byl i český čerstvě bývalý komunista. Před 14 dny byl ze strany odejit i odešel sám, protože se se straníky neshodl v postojích k událostem v Izraeli. Uvedl, že mezi komunisty je více lidí, kteří se hlásí k Židům či k jejich víře, většina se ale po teroristickém útoku postavila proti Izraeli. Už to tam mezi nimi nevydržel. Po totální invazi do Ukrajiny ze strany ještě nevystoupil, protože Rusové zachránili život jeho předkům, tak jim byl stále za to vděčný, ale teď čerstvě procitá a už není ve straně.

Během piety došlo k několika drobným incidentům. Jednou někdo zaskandoval za Palestinu, po druhé kolem prošli narkomani a řvali na Židy vulgární nadávky.