Úterý 23. dubna, 2024
Evropský rozhled

U věznice byli anarchisté, vězni jim mávali tričky

Dne 6. června 2015 se od 18:00 hodin konala před pankráckou vazební věznicí solidární demonstrace na podporu vězněných anarchistů zatčených během operace Fénix.

Operace Fénix je opředena nejedním tajemstvím a nikdo pořádně neví, čemu se snažila zabránit. Skrze média na veřejnost prosákly informace tom, jak anarchisté připravovali teroristický útok na vlak, který měl projíždět 1. června tohoto roku po Branickém mostě. Co se však z novin už nedočteme je skutečnost, že po Branickém mostě vlaky nejezdí, protože trať je v rekonstrukci a všechny koleje jsou odmontované.

 
Ruzyňská věznice
 

Demonstrace byla pečlivě monitorována ze strany Policie ČR, což pro anarchistickou komunitu tradičně představuje velký problém. Několik anarchistek se proto s kartonovým papírem v rukou snažilo policistům natáčení co nejvíce zkomplikovat. Jak někteří na místě uvedli, policisté se snaží za každou cenu operaci Fénix dotáhnout do konce a jsou schopni popotahovat každého, kdo jen jednou přišel na podobnou akci.

Během shromáždění se některým odvážnějším anarchistům podařilo proniknout na pozemky vazební věznice, kde by měl být vězněn Martin. Na první pohled nebezpečná akce se obešla bez většího zásahu, několik policistů popohnalo anarchisty výjezdovou bránou zpět ven na ulici a bránu za nimi zavřeli.

 
Anarchisté pronikli do věznice na Pankráci
 

Poté se anarchisté přesunuli před ruzyňskou věznici, kde by měl být vězněn Petr S. Svojí přítomností tam způsobili takový povyk, že vězni mávali tričky přes zamřížovaná okna a po vzájemném překřikování se přes ostnaté dráty a mříže se anarchisté dozvěděli, že Petr má svou celu na druhé straně věznice.

 
Vězni vítají anarchisty
 

Četla se také Petrova báseň věnovaná policistům, kteří sledují anarchisty na každém kroku a pouštěly se písničky kapely Voice of Anarchopacifism, ve které Petr zpíval.

V pozdních večerních hodinách policisté vyzvali účastníky nepovoleného shromáždění, aby se rozešli, jinak bude proti nim použito donucovacích prostředků. Všichni výzvy uposlechli.

 
2015_06_06_Pankrac_04