Čtvrtek 13. června, 2024
Evropský rozhled

Týdeník Policie cenzuruje diskuse k zásahu policistů na technopárty v pražských Holešovicích

Týdeník Policie (Policejní deník) na sociální síti Facebook cenzuruje příspěvky, které kritizují zásah policistů během rozhánění tanečníků „v tu dobu nepovolené“ technopárty v pražských Holešovicích, která se odehrála 29-30. listopadu 2013.

 

Týdeník Policie tento názor vyhodnotil jako závadný, odstranil ho z diskuse k zásahu PČR na technopárty v pražských Holešovicích a jeho autorce udělil zákaz na stránkách diskutovat.

 

Správce FB profilu Týdeníku Policie o „nepovolené“ technopárty pravidelně informuje na svém profilu, obhajuje zásah policistů a kritizuje kritiky, kteří s ním nesouhlasí.

Technopárty dle jejich vyjádření rušila noční klid, organizátor si tropil z policistů srandičky, neuposlechl jejich výzev. Policie ČR se přesto k zákroku uchýlila až hodinu po skončení technopárty. Jeden účastník na zadržení reagoval tak, že se na služebně sám zmlátil, z údajného napadení chtěl obvinit policisty. Policie má ale jeho sebemlácení natočené, nahrávku však s ohledem na vyšetřování nelze zveřejnit. Že policie postupovala v souladu se zákonem svědčí i skutečnost, že z technařů nikdo na policisty nepodal trestní oznámení.

Tato tvrzení se ale rozchází s tvrzeními ostatních přímých účastníků události.

Ondřej Liška, předseda Strany zelených, na FB například oznámil, že už od víkendu sbírá podklady k trestnímu oznámení, které sepisuje.

„Netvrdím, že policie neměla zakročit, měla-li k tomu prokazatelný důvod. Od víkendu sbírám svědectví účastníků a mám na základě toho velkou pochybnost o tom, že zásah byl přiměřený. A to je dostatečný důvod pro to, aby se to prověřilo,“ píše na svém FB profilu a dodává, že rozpor v tvrzením účastníků a zasahujících policistů je příliš velký na to, aby se nad tím jen mávlo rukou.

V neposlední řadě akce byla podle účastníků technopárty nahlášena do sobotní půlnoci, nikoliv páteční. Policisté tedy zakročili 23 hodin před jejím koncem, nikoliv hodinu po jejím skončení, jak tvrdí Týdeník Policie. Hala byla pronajatá až do neděle.

Proto jsem se rozhodla, že Týdeník Policie informuji o současném vývoji situace a připíši i svůj názor, jak příště situaci řešit:

1. Trestní oznámení se právě připravuje.
2. Akce podle účastníků byla povolena do sobotní půlnoci, nikoliv páteční půlnoci, tedy že policie zasáhla o 23 hodin před skončením akce, nikoliv hodinu po jejím skončením. Co znamená časový údaj „sobota, 00:00 hod“, to ať určí soud.
3. V závěru jsem vyjádřila svůj názor, že řešit rušení nočního klidu krveprolitím spíše svědčí o tom, že policisté danou situaci neumí řešit.
4. Navrhla jsem, že pro rušení nočního klidu stačí zabavit účastníkům akce techniku, která to rušení klidu způsobuje.

Týdeník Policie překvapivě zareagoval smazáním příspěvku a zákazem přispívat na jejich stránkách. Příspěvek dle mého názoru nijak nenarušoval zákony platné v České republice, byl navíc napsaný slušně, pouze bylo zřejmé, že nad událostmi uvažuji, dohledávám si aktuální informace k dané problematice a hledám jiná než násilná řešení.

Vyjadřuji tedy nesmírné politování na tím, že i Týdeník Policie se vydal po stopách názorové manipulace a ke schvalování násilí před nenásilným řešením.

AKTUALIZACE, 15:23: Týdeník Policie mi po přečtení výše uvedené kritiky znovu povolil na jejich FB stránkách diskutovat.