Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Trojí metr Policie ČR ke strhávání transparentů na demonstracích

Když se pět let potloukáte po demonstracích všeho druhu s fotoaparátem v ruce, nemůže si nevšimnout, že Policie ČR ke stejným událostem přistupuje zcela rozdílně až protichůdně. Jednou z takových situací je strhávání transparentů.

 

 

Případ první – policista strhl transparent s anarchistickým áčkem

 
V neděli 28. června 2015 se před vazební věznicí na Pankráci konala demonstrace anarchistů nazvaná „Akce Fénix aneb velká policejní ptákovina“, která si kladla za cíl vyjádřit solidaritu vězněným anarchistům obviněných z plánování teroristického útoku na vlak v místech, kde vlaky nejezdí.

Demonstraci provázela bezpečnostní opatření, mezi která patřilo i natáčení účastníků z blízka na kamery. S tím někteří anarchisté nesouhlasili a před kamery si stoupali s transparenty. Jeden z policistů transparent s velkým modrým anarchistickým áčkem strhl na zem, následně si na něj stoupl a bránil účastníkům demonstrace, aby si ho vzali zpět.

Výsledek: Útočník nebyl obviněn.

 

Policista v civilu stojí na anarchistickém transparentu.
Policista v civilu stojí na anarchistickém transparentu.

 

Případ druhý – lidskoprávní aktivistka přišla s transparentem na protiislámskou demonstraci

 
Ve středu 28. října 2015 se na náměstí Míru v Praze konala demonstrace xenofobního uskupení Blok proti islámu, kterou přišly podpořit nejen motorkářské gangy, ale také německá Pegida. Akce se měl účastnit mimo jiné i Tommy Robinson, zakladatel English Defence League.

Ke konci demonstrace se jedné lidskoprávní aktivistce podařilo proniknout před pódium a rozvinout transparent. Dav jí fyzicky napadl, transparent jí roztrhal. Zasahující policisté ženu odvedli.

Výsledek: Útočníci nebyli obviněni, oběť byla z místa demonstrace odvedena.

 

Žena byla kvůli svému transparentu napadena davem, policista zakročil proti napadené, skuteční útočníci bez viny.
Žena byla kvůli svému transparentu napadena davem, policista zakročil proti napadené, skuteční útočníci bez viny.

 

Případ třetí – anarchista strhl transparent s xenofobní symbolikou

 
V úterý 17. listopadu 2015 se konalo v Praze mnoho shromáždění a i přes všechna bezpečnostní opatření se ideoví odpůrci v ulicích potkávali. Jeden z anarchistů tak na Václavském náměstí narazil na osobu držící transparent s xenofobní symbolikou a tento transparent jí strhl.

Byl okamžitě zadržen policisty a odveden na stanici, kde byl držen mnoho hodin. Podle posledních zpráv, které jsme získali ten den večer před stanicí, byl podezřelý z krádeže.

Výsledek: Útočník byl podezřelý z krádeže, držen mnoho hodin na stanici.

 

Anarchista strhl transparent s xenofobními hesly, byl několik hodin zadržován na stanici a podezřelý z krádeže.
Anarchista strhl transparent s xenofobními hesly, byl několik hodin zadržován na stanici a podezřelý z krádeže.