Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Transparentní účet záchranářů z Otrokovic není transparentní

Na facebookové stránce Islám v České republice nechceme (IvČRN) se objevila výzva k finančnímu příspěvku pro záchranáře z Otrokovic, kteří se chystají za křesťany do Sýrie. Dobrovolníci mají zasílat finanční dar na transparentní účet 2600589700/2010. Tento účet ovšem u Fio banky transparentní není.

 
misÚčet chybí na seznamu transparentních účtů
 

Z každého bankovního účtu lze vyčíst čtyřmístný kód banky, který je zpravidla uváděn za lomítkem v čísle účtu. U záchranářů z Otrokovic je kód banky 2010, což odpovídá Fio bance.

„Transparentní účet je speciální typ běžného bankovního účtu. Je zřizován za účelem poskytnutí detailních informací o transakcích na transparentním účtu široké veřejnosti pomocí internetu. Kdokoliv tak může jednoduše kontrolovat pohyby a stav finančních prostředků na těchto účtech,“ uvádí Fio banka na svých webových stránkách.

Pro lepší a snadnější orientaci v seznamu transparentních účtů nabízí Fio banka vyhledávání podle názvu majitele nebo čísla transparentního účtu. Účet záchranářů z Otrokovic tam však mezi nimi chybí.

Účet je uveden jako bankovní spojení Svazu dobrovolných záchranářů Otrokovice i na webových stránkách sdzo.cz.

Svaz dobrovolných záchranářů Otrokovice se prezentuje jako nezisková organizace, která vznikla začátkem roku 2014. V současné době čítají 6 členů a dvě desítky záložních členů pro mimořádné situace velkých rozměrů. Dle svých slov v minulosti pořádali například humanitární misi Ukrajina 2014 a spolupracují s otrokovickou skupinou Českého červeného kříže.

Na webových stránkách se k IvČRN, přestože jde o organizaci vedenou jako extremistickou dle pracovních definic MVČR, islamofobní dle Čejkova pojetí a nepřátelskou vůči náboženství dle pojetí Backese, hlásí a uvádí, že celá akce bude ryze transparentní a případným zájemcům nabízí dvě volná místa na této misi. Sdělení podepsal Jakub Smiřický.

 
Výzva na stránkách SDZO, kde se hlásí ke spolupráci s IvČRN
 

Ačkoliv na webových stránkách uvádí, že jejich účet je transparentní, odkaz vede pouze na hlavní stránku Fio banky, nikoliv na přehled transparentních účtů. Nelze však vyloučit, že účet v minulosti transparentní byl, ale v pozdější době od něj bylo upuštěno. Další úvahy jsou předmětem neověřených spekulací.

Přestože jde o téma velice citlivé, protože se jedná o dobrovolné záchranáře, považovali jsme za důležité informovat o jejich společném projektu s pravicově extremistickým subjektem IvČRN a netransparentnosti jeho financování. Sbírka ke dnešnímu dni navíc není registrována, jak ukládá zákon o veřejných sbírkách.

Aktualizace ke dni 8.1.2015: Účet byl ztransparentněn až po vydání tohoto článku:
https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-transparent.cgi?ID_ucet=2600589700