"/>
Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Tragikomická show islamofobů

Je páteční podvečer a na náměstí Republiky v Praze končí akce, kterou mám ten den na onom místě nahlášenou jako jediný. Jedná se o happening nazvaný „Zvíře není zboží“. Je krásné počasí, všude klid a mám dobrou náladu z povedené akce. Nic nenasvědčuje tomu co se za pár minut odehraje.

Je zhruba 17:30 a všímám si stánku s peticí „Islám v ČR nechceme“. A tak se jdu podívat blíž jakou podporu mají. Samozřejmě. U stánku nikdo kromě čtyř pofidérních osůbek okolo Islám v ČR nechceme nestojí. Čas od času se tam nějaký odvážlivec nachomýtne a možná i petici podepíše. Za zhruba hodinku jich bylo maximálně deset. Stojí cca 20 metrů od stánku a povídám si s kamarádem. V tu chvilku ke mě přijde osoba v černém tričku s anglickými nápisy. Rozhovor vypadá takto:

Osoba: „Dobrý den. Nechcete podepsat petici proti Islámu v ČR?“

Já: „Ne, nechci“. (odpovídám slušně ale dostatečně důrazně, že by to pochopilo i batole)

Osoba: „A nechcete alespoň letáček?“

Já: „Ukáž?“ (vzal jsem si ho a roztrhal)

Na jednou osoba nasadila vytřeštěný výraz.

Já: „Ty asi nevíš s kým máš čest co šmejde?“

Osoba: „no, no, no… už vím.“

V tu chvilku přijde druhý člověk v černém tričku bez nápisu, který o sobě několikrát zmínil, že je voják armády ČR. Myslím, že se představoval jako podplukovník Marek: „Vy jste ten Kemper, já si to myslel, je to na vás poznat“.

Protože s kamarádem nestojíme o konflikty, odcházíme zpět za ostatními lidmi z veganské akce. Ještě asi 20 minut si povídáme. Nakonec se rozloučím s posledními účastníky a odcházím směr tramvajová zastávka opět kolem stánku islamofobů. V ten moment vidím, že ke stánku se blíží Vít Hassan a povídá mi, že si chce petiční stánek vyfotit tak jak to dělá při každých veřejných akcích. Zapínám tedy kameru na svém mobilu s předtuchou, že se bude něco dít. Po předchozí zkušenosti se to dalo čekat. A také, že ano. Přestože Vítek udělá 4 snímky stánku a odchází, osazenstvo stánku se kolem něj sesype a začne ho strkat, zadržovat a urážet. Urážky typu „ty černé svině“ nejsou výjimkou. Slečna v modrém tričku dokonce Vítka nařkne z krádeže peněženky, aby ji kolemjdoucí pomohli Vítka zastavit. Nutno dodat, že kolemjdoucí jsou na Vítkově straně. Vše natáčím na svůj mobil. Radek Šmidt si myslí, že jen fotím. Chlapec dělá osudovou chybu. Ikdyž jsem měl ruku dole, tak zvukový záznam k jeho urážkám a obtěžování Vítka existuje. Protože bránění ve Vítkově osobní svobodě nekončí, volá policii. Ta přijede asi za 5 minut, které provází další konflikty, strkání a nadávky a to i na mou adresu. No hold islamofob se od neonacisty moc neliší. Podobné hulvátské chování jsem viděl u členů neonacistické DSSS na akci varnsdorfáských občanů v Praze.

Přítomní policisté celkový konflikt rozsoudí dost neochotně zhruba na plichtu a radí nám obrátit se na nejbližší policejní stanici a to také činíme. Tam už jednání policistů je mnohem ochotnější. Celému incidentu se věnují (vyhodnocují kamerový záznam, výpovědi přítomných policistů…) a je vidět, že mají zájem ho řešit. K naší výpovědi existuje dostatek dalších svědků. Všichni, kromě staršího pána, co konfliktu přihlíží jsou na naší straně. Po asi dvou hodinách sepisování na stanici odcházíme, policie slibuji přehrání onoho záznamu na CD-ROM s tím, že se s ním tam ještě zastavím. Vypadá to, že milý islamofobové budou mít problém se zákonem. Už po kolikáté. Není divu, když se chovají jak se chovají. Na závěr bych milým islamofobům a islamofobkám doporučil. Nechcete být foceni? Zůstaňte doma a veďte své internetové války. Na ulici je totiž spousta lidí a můžete tam narazit i na své protivníky.

Děkuji za fotky, které mi poskytla osoba blízká.