Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Továrna na strach

Šaría v Birminghamu, Bagdád v Paříži a malý český Breivik: k největším bezpečnostním hrozbám dneška patří islamofobní terorismus. 11. ledna 2015 se Steven Emerson, „odborník‟ Fox News na islámský terorismus světově proslavil jako televizní bavič. 11. února vydalo Center for American Progress (Středisko pro americký pokrok) aktualizovanou verzi své studie Firma Strach (Fear Inc.) o bohatě financované síti islamofobní propagandy, k níž Emerson patří. Původní studie z roku 2011 byla inspirována zjištěním, že Anders Behring Breivik se při obhajobě svého vraždění dovolává několika vzájemně se citujících amerických autorů. 4. března česká policie zadržela mladíka z českobudějovicka, který opakovaně vyhrožoval bombovými útoky, aby se pomstil svým oponentům z internetových diskusí; spadeno měl zejména na odpůrce islamofobní propagandy. Ukazuje se, že Breivik nebyl jediný, koho skupina strašičů, kteří na první pohled vypadají jako šašci, přivedla k terorismu.

FearFactory

Některé komické postavy jsou mnohem nebezpečnější, než by se na první pohled zdálo. Britský premiér David Cameron se možná neměl poté, co se nad výroky Stevena Emersona o muslimském Birminghamu málem udusil ovesnou kaší, spokojit s tím, že Emersona nazval idiotem, ale měl trvat na jeho stíhání za atentát na ministerského předsedu. Zatímco jeden samozvaný „odborník‟ na terorismus bavil Británii, jeho kolega, Nolan Peterson, se zaměřil na Francii a rozesmál Paříž historkou o šaríatských zónách, které připomínají Bagdád. Carol Matlacková vystopovala Petersonův „žertík‟ k textu Daniela Pipese z roku 2006; původní autor od té doby navštívil Francii a své absurdní tvrzení odvolal, nicméně fáma o zakázaných zónách francouzských měst se zatím rozšířila a stále se ve Spojených státech traduje. Daniel Pipes patří spolu se Stevenem Emersonem k pětici hlavních tvůrců protiislámské propagandy v USA.

Ve všeobecném veselí upozornil Robert Parry článkem „Žalostná bilance bijce muslimů‟, jak temný klaun je Steven Emerson. Parry nejen cituje studii Fear Inc., ale přidává i osobní zkušenost: sám měl tu pochybnou čest dostat se s Emersonem do sporu, a přestože ho nakonec přesvědčivými důkazy donutil uznat omyl, zažil si perné chvilky, když na něj Emerson poslal právníka a hrozil mu soudním sporem, který mohl Parryho finančně zruinovat. To je podle studie Střediska pro americký pokrok oblíbená taktika prominentních amerických strašičů: využívají svých bohatých zdrojů peněz, aby oponenty zastrašili drahými právníky a nákladnými soudními spory. Díky tomu se jim daří šířit nestydaté, mnohdy, jak jsme se v lednu přesvědčili, naprosto absurdní lži, aniž by se proti nim zvedla výraznější kritika.

Studie odhalila, že většina protiislámské propagandy v USA pochází od pěti autorů. Jsou to: Frank Gaffney z Center for Security Policy (Střediska bezpečnostní politiky), Daniel Pipes z Middle East Forum (Blízkovýchodního fóra), David Yerushalmi ze Society of Americans for National Existence (Společnosti Američanů pro národní existenci), Robert Spencer z Jihad Watch (Hlídky proti džihádu) a Stop Islamization of America (Stop islamizaci Ameriky) a Steven Emerson z Investigative Project on Terrorism (Projektu odhalování terorismu). Tito lidé dostali během deseti let 42,6 milionu dolarů od několika nadací: Donors Capital Fund, Richard Mellon Scaife foundations, Lynde and Harry Bradley Foundation, The Russell Berrie Foundation, Becker Foundations, Anchorage Foundation / William Rosenwald Family Fund a The Fairbrook Foundation. Ústřední pětici „odborníků‟ dále citovali představitelé náboženské pravice (Pat Robertson, John Hagee, Ralph Reed a Franklin Graham) i někteří významní politici (Peter King , Sue Myricková , Allen West , Renee Ellmersová , Paul Broun a Michele Bachmannová). O rozšíření nenávistné propagandy proti muslimům se pilně starala některá média v čele s televizí Fox News, dále: David Horowitz Freedom Center, Pamela Gellerová a Atlas Shrugs, Washington Times, The National Review, Christian Broadcast Network, Clarion Fund a mediální hvězdy Rush Limbaugh, Sean Hannity, Mike Savage, Glenn Beck, Mark Levin a Bryan Fischer. Nenávist k islámu a muslimům čile pěstovalo několik občanských spolků: ACT! For America Brigitte Gabrielové, Stop Islamization of America Pamely Gellerové, Eagle Forum, Tennessee Freedom Coalition, Tea Party a American Family Association. Tak vypadala továrna na strach, která ze snůšky směšných lží dokázala vyrobit nejhoršího norského atentátníka, Anderse Behringa Breivika.

V nové studii Středisko pro americký pokrok hodnotí, co se za tři roky od odhalení americké islamofobní sítě změnilo. Ohrazuje se proti výkladu své studie jako důkazu, že USA jsou zemí náboženské nesnášenlivosti a nenávisti vůči islámu, zdůrazňuje, že nenávistný islamofobní myšlenkový proud je sice poměrně vlivný, nicméně přece jenom okrajový. Oceňuje, že někteří z islamofobů, zejména Frank Gaffney, vliv ztratili a tradiční konzervativci jako John McCain nebo Mitt Romney se přímo otevřeně postavili proti nenávistné islamofobní propagandě. Někteří z politiků napojených na islamofobní síť, především Allen West a Michelle Bachmannová, přišli o své posty. Na druhé straně například předák nenávistného spolku David Yerushalmi si udržuje vliv na zákonodárství amerických států a jiný islamofob, William Gawthrop, se podílí na tvorbě výcvikových příruček FBI.

Nedávné dopadení českého internetového teroristy, který opakovaně vyhrožoval bombovými útoky, ukázalo, že Anders Behring Breivik nebyl jediný, koho islamofobní propaganda přesvědčila o nutnosti „chránit‟ západní civilizaci před „zrádci a kolaboranty‟. Malý český Breivik naštěstí nikoho nezavraždil. Všechny své útoky spáchal ve virtuálním světě Internetu, přesto způsobil značnou reálnou škodu. Na jedné straně je šance, že jeho dopadení odradí jeho případné následovníky, na druhé straně v současnosti nenávistná skupina Islám v ČR nechceme přechází z Facebooku na náměstí, a navíc její akce přitahují i neonacisty a fotbalové chuligány. Ukazuje se, že islamofobní terorismus představuje závažné bezpečnostní riziko; v českém prostředí pravděpodobně závažnější než terorismus islamistický.

V Česku je méně muslimů (po sečtení kolonek „islám‟ a „Ústředí muslimských obcí‟ zhruba čtyřikrát) než rytířů Jedi. Z toho vyplývá minimální osobní zkušenost s muslimskými sousedy a velmi slabé obecné povědomí o islámu, tedy ideální prostředí pro šíření lží z americké továrny na strach. Zatím českým islamofobům scházejí bohatí sponzoři, kteří by jim umožnili potlačovat pravdivé informace drahými soudními spory, proto se omezují na internetové útoky. Možná však stačí, když budou média dávat přednost senzačním zprávám před „nudnými‟ odborníky, a z bláznivé frašky Fox News vzejdou další tragedie.