Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

Tiskové vyjádření Velvyslanectví Ukrajiny v České republice k odstřelování ukrajinských jednotek ozbrojenými sílami Ruské federace

 

Podobná akce se konala ve všech větších městech Ukrajiny a též v zahraničí.
Na Ukrajině ve 4:00 SEČ (5:00 tamějšího času) zahájily ozbrojené síly Ruské federace intenzivní odstřelování ukrajinských jednotek.

 

Dnes, 24. února 2022, v 5.00 hodin ráno ozbrojené síly Ruské federace zahájily intenzivní ostřelování našich jednotek na východě země, uskutečnily raketové údery na letiště v Boryspilu, Ozerne, Kulbakinu, Čuhuivu, Kramatorsku, Čornobaivce a také na vojenskou infrastrukturu Ozbrojených sil Ukrajiny.

Současně agresor zahájil dělostřelecké ostřelování oblastí a osad podél státní hranice a administrativní hranice s dočasně okupovaným územím Krymu.

 
Severovýchod:

Ruská vojenská technika, včetně obrněných vozidel, překročily státní hranici v Černihivské, Sumské, Luhanské a Charkovské oblastech.

Raketové útoky se uskutečnily na většinu pohraničních stanovišť a pohraničních jednotek v Luhanské, Sumské, Charkovské, Černihivské a Žitomírské oblastech.

Vojáci pohraničních vojsk se snaží zastavit nepřítele u ukrajinských hranic. Mnozí z nich dle stávající situace utrpěli zranění.

 
Jih:

Byl uskutečněno raketové ostřelování ukrajinské obce Preobraženka v Chersonské oblasti z území dočasně okupovaného Krymu. Jeden voják zahynul.

 
Západ:

Nepřítel rovněž zaútočil na západní oblasti Ukrajiny. Pod palbou se ocitlo letiště v Ivano-Frankivsku a v Lucku. Evakuace civilního obyvatelstva do úkrytu probíhá také ve Lvově.

V současné době hoří sklady vojenské munice v obci Starokos.

Chmelnický kraj: s. Starokostiantyniv.
Dněpropetrovská oblast: Krasnopillia a Marhanets.

Zničující požáry probíhají na vojenských základnách

Vinnická oblast: město Tulchyn a vesnice Bohan.
Kyjevská oblast: poblíž Brovary.

Protivník obsadil obce Horodyšče a Milove v Luhanské oblasti.

Výbuch granátu zasáhl televizní vysílač v Lucku.

Ukrajina žádá o okamžitou reakci!
1. Zničující ekonomické sankce vůči Rusku HNED, včetně zastavení SWIFT
2. Plně izolovat Rusko všemi prostředky, ve všech formátech
3. Potřebujeme dodávky nových zbraní a vybavení pro Ukrajinu
4. Finanční pomoc
5. Humanitární pomoc – zdravotnický materiál, pomoc pro uprchlíky