Pátek 12. července, 2024
Evropský rozhled

Tisková zpráva: Ukrajina varuje o urgentní nemožnosti zajistit potřebná opatření, která by pomohla zamezit rozšíření koronaviru na Ruskem okupovaném území

 
English: This illustration, created at the Centers for Disease Control and Prevention (CDC), reveals ultrastructural morphology exhibited by the 2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV). Note the spikes that adorn the outer surface of the virus, which impart the look of a corona surrounding the virion, when viewed electron microscopically. This virus was identified as the cause of an outbreak of respiratory illness first detected in Wuhan, China.
 

V souvislosti s rozšířením onemocnění koronaviru ve světě si Vás dovolujeme informovat o alarmující situaci na prozatímně okupovaném území Ukrajiny. Ruská federace nepřijímá žádná opatření k zastavení nákazy v regionu a neumožňuje vstup na území ani pro ukrajinské lékaře, ani pro členy mezinárodních charitativních organizací.

Za aktuálních podmínek, kdy stále trvají aktivní boje a okupovaná území částí Doněcké a Luhanské oblastí jsou zcela uzavřena pro členy monitorovací mise OBSE, OSN, členy Mezinárodního výboru Červeného kříže a dalších mezinárodních humanitárních organizací, místní obyvatelé se ocitli v roli rukojmích, úplně bezmocných před hrozící nákazou.

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny vyzvalo Ruskou federaci, aby garantovala uplatnění práva na život a náležitou lékařskou péči pro Ukrajince, kteří se nacházejí na okupovaném území a v Rusku. Především Ukrajina žádá po Rusku, aby umožnilo ukrajinským lékařům a zástupcům humanitárních misí vstup na prozatímně okupovaná území za účelem poskytnutí kvalitní lékařské péče pro obyvatele a zastavení rozšíření onemocnění v regionu. Pro vyčerpané válkou obyvatele okupovaného území představuje onemocnění Covid-19 obzvlášť nebezpečné riziko.