Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Tisková konference generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga po zasedání ministrů obrany NATO v Bruselu (vybrány pasáže k Izraeli a Palestině)

 

Dobré odpoledne.

 

Ministři obrany se dnes sešli k jednání o:

  • posílení našeho odstrašení a obrany;
  • misích a operacích NATO;
  • poškození kritické podmořské infrastruktury v Baltském moři;
  • situaci na Blízkém východě.

 

Nejprve nás izraelský ministr obrany Galant informoval o strašlivých teroristických útocích Hamásu proti Izraeli.

A o probíhající reakci Izraele.

Spojenci důrazně odsoudili neospravedlnitelné útoky Hamásu na civilisty a vyzvali k okamžitému propuštění všech rukojmích.

V myšlenkách jsme se všemi, kteří byli těmito hrůznými útoky postiženi.

Izrael má právo se bránit.

A v průběhu konfliktu je ochrana civilistů nezbytná.

Žádný národ ani organizace nepřátelské vůči Izraeli by se neměly snažit využít situace nebo konflikt eskalovat.

Řada spojenců NATO dnes dala jasně najevo, že Izraeli poskytují praktickou podporu.

A dělají vše, co je v jejich silách, aby poskytly pomoc svým postiženým občanům.

[… následují témata týkající se jiných zemí …]

 

Otázky novinářů:

Lorne Cook z Associated Press: Generální tajemník, řekl jste… Ve svém úvodním projevu k Izraeli jste řekl, že žádný národ by se neměl snažit využívat výhod. Máte… Existují mezi spojenci obavy, že by se toho Rusko skutečně mohlo pokusit využít, a jakým způsobem se obáváte, že by to mohlo udělat? Děkuji.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg: Situace na Blízkém východě je nyní velmi náročná. A samozřejmě vždy existuje riziko, že se toho pokusí využít státy a/nebo organizace nepřátelské vůči Izraeli. A to se týká například organizací, jako je Hizballáh, nebo země, jako je Írán. Takže toto je vzkaz zemím a organizacím nepřátelským vůči Izraeli, aby se nepokoušely této situace využít. A Spojené státy rozmístily nebo rozmístily v regionu více vojenských sil, v neposlední řadě proto, aby odradily od jakékoli eskalace nebo zabránily jakémukoli vyhrocení situace.

Adam Parsons, Sky News. Generální tajemníku, včera jste řekl, že reakce Izraele musí být přiměřená. Izrael dnes přerušil veškeré dodávky paliva, elektřiny a vody do Gazy a jejímu civilnímu obyvatelstvu. Chci se tedy zeptat: je to přiměřené? Pokud je to přiměřené, kde přesně je hranice? A pokud to přiměřené není, co s tím může NATO dělat?

Generální tajemník NATO: No, NATO jako Aliance není přímo zapojeno. Ale samozřejmě bylo důležité, abychom se dnes situací zabývali, a izraelský ministr obrany nás o tom informoval. Viděli jsme šokující video a zprávy jsou samozřejmě šokující. A to je také důvod, proč spojenci tak důrazně odsoudili tyto strašlivé teroristické útoky proti civilistům v Izraeli a proti Izraeli. S vývojem tohoto konfliktu je důležité chránit civilisty, a to také Spojenci jasně vyjádřili. Existují pravidla války. Existují požadavky na přiměřenost. A to zdůraznilo mnoho spojenců. A to je něco, co uvádějí současně s tím, jak velmi jasně odsuzují brutální zvěrstva a násilí, za něž je Hamás zodpovědný.

 

Odkazy:

Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg following the meeting of NATO Ministers of Defence in Brussels

Tiskovou zprávy z angličtiny do češtiny přeložila umělá inteligence.